חמש שנות מאסר לצעיר שהיה מעורב בפריצה העצומה ליאהו

האקר קנדי בן ה-23 נמצא אשם בשיתוף פעולה עם עוד 3 פושעי סייבר, ביניהם 2 אנשי ביון ואזרח ממוצא רוסי, בפריצה הענקית ליאהו, שבה הגיעו הפושעים לפרטיהם של כחצי מיליארד לקוחות החברה

ביצועיסט אירוע הסייבר החמור ביאהו - למאסר. אילוסטרציה: BigStock

בספטמבר 2016 נחשפה פריצת ענק ליאהו (Yahoo), מהגדולות שידע העולם. הפריצה אירעה שנתיים קודם לחשיפתה, ב-2014, והשפיעה על כמחצית ממשתמשי החברה, שלפי דיווחיה מספרם עמד על כמיליארד.

כעת, ואחרי משפט מתוקשר, נידון אחד הנאשמים באירוע החמור, קארים ברטוב, צעיר בן 23, לחמש שנות מאסר בגין הפרת האבטחה המסיבית ביאהו. זאת לאחר שהוסגר מקנדה לארצות הברית באוגוסט 2017. השופט האמריקני, וינס צ'בריה, גם קנס את ברטוב בסכום של 250 אלף דולרים.

השגת פרטי משתמשים לצורכים פוליטיים

אולם נראה שברטוב, הביצועיסט, הוא רק הבורג הקטן באירוע הסייבר הדרמתי, שכן סוכנים פדראליים אמריקנים טוענים כי הפריצה העצומה נוהלה על ידי מרגלים של ממשלת רוסיה.

לפיכך, על פי הסברה של החוקרים האמריקנים ובהתאם לכתב ההאשמה, לא מדובר בפריצת סייבר "סטנדרטית" שמטרתם הייתה, כנהוג, להגיע לכסף גדול. החוקרים סוברים כי דמיטרי דוקושאייב ואיגור סושצ'ין, שניהם סוכני ממשל רוסים, השתמשו במידע שגנבו מיאהו בכדי לרגל אחרי עיתונאים רוסים, פקידי ממשל אמריקנים ורוסים, ועובדי שירותים פיננסיים ועסקים פרטיים אחרים, ככל הנראה מסיבות פוליטיות בעיקר.

שמותיהם של דוקושאייב, סושצ'ין ואזרח רוסי שלישי, אלכסיי בלן, הוזכרו בכתב האישום שהוגש בפברואר, אם כי לא ברור אם הם יגיעו אי פעם לארה"ב ולבית המשפט האמריקאי, שכן אין למדינה הסכם הסגרה עם רוסיה.

ההאקר הצעיר – חובב מכוניות פאר ובזבזן

בנובמבר האחרון הודה ברטוב באשמה בתשעה מקרי פריצה ובכך שבמשך שבע שנים הגיע לאלפי חשבונות דוא"ל עד למעצרו בשנה שעברה. ההאקר הצעיר נהג לגבות מלקוחותיו – במקרה זה כנראה משירות אבטחה רוסי – כספים בכדי להשיג בעבורם סיסמאות דוא"ל של אחרים, תוך שהוא גורם לקורבנותיו להזין את אישורי הכניסה שלהם לדף איפוס סיסמה מזויף.

התביעה טענה כי שירות אבטחת המידע הרוסי שכר את ברטוב, קזחי שחי בקנדה, בכדי למקד חשבונות דוא"ל באמצעות מידע שהתקבל מהפריצה ביאהו. עורכי דינו אמרו שברטוב לא ידע שהוא עובד בעבור סוכנות ריגול רוסית, ולא הבין שהוא מעורב בפשיעת סייבר בקנה מידה כה עצום. הם הציגו אותו כבחור תמים וסקרן, בן עשרה בזמן ביצוע פשעי הסייבר, אבל במציאות המצב היה כנראה מעט אחר.

ברטוב התגורר בקנדה בית בשווי 650 אלף דולר, הוא היה חובב ובעליהן של מכוניות מפוארות, שכללו למבורגיני (Lamborghini), פורשה (Porsche), מרצדס (Mercedes) ו-ב.מ.וו (BMW) ואחרות. בחשבונותיו במדיה החברתית הציג ברטוב תמונות של ערימות שטרות של 100 דולר.

אלא שהרשויות האמריקניות טוענות כי למרות האופן שבו הציג את עצמו, כצעיר רב ממון, ברטוב נהג לבזבז את כספו ברגע שהרוויח אותו ושהנכסים שנותרו לו כעת עומדים על 30 אלף דולר מביתו, 1,500 דולרים בארה"ב בחשבון הפיי פאל (PayPal) שלו ו-900 דולר שהיו בארנקו כשנעצר. הנאשם מתכוון לערער על גזר הדין, אבל אם ערעורם של עורכי דינו לא יתקבל, כספים אלו יחכו כעת חמש שנים עד שברטוב יוכל לשוב לרכוש בהם מותרות.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים