- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

כמה מרוויח מנכ"ל העמותה שנתבקשתם לתרום לה?

קיבלתם פנייה לתרום לעמותה כלשהי? במקרים רבים אולי שמעתם את שמה, אבל אתם לא ממש יודעים מה היא עושה, מי עומד מאחוריה, האם היא מנוהלת באופן תקין וכמה משתכרים חמשת הבכירים שבה.

בימים אלה עלתה לאוויר גרסה חדשה של אתר גיידסטאר [1] ישראל, שמכיל מידע על 42 אלף הארגונים ללא כוונת רווח (אלכ"רים) שפועלים בישראל. מדובר בפרויקט שביצע אגף המחשוב של משרד המשפטים, בראשות המנמ"ר, ששון סופרי.

האתר היה מנוהל במשך שנים על ידי גורם חיצוני למשרד המשפטים, אבל לא היה עדכני ולא ענה על הציפיות. לפני כשנה החליטה מנכ"לית המשרד, אמי פלמור, להעביר את פעילות האתר פנימה, והטילה על סופרי לשדרג אותו ולהכניסו למערכות המידע של המשרד. בתום עבודה של כשנה, צוות פיתוח של המשרד, שכלל ארבעה אנשים, סיים לשדרג את האתר החדש והעלה אותו לענן של Salesforce. זהו האתר הממשלתי הראשון שיושב על הענן של חברה זו.

האתר המשודרג מבוסס על שלוש פלטפורמות חדשניות של Salesforce: פלטפורמת Service Cloud, לשיתוף נתונים ולניהול תהליכים בענן השירות; Community Cloud – פלטפורמה שמאפשרת חיבור בין האזרחים, משרד המשפטים והעמותות; ו-App Cloud, שמיועדת לשיתוף ולפיתוח אפליקציות. עלות ההשקעה המוערכת בפרויקט נאמדת במאות אלפי שקלים.

גישה נוחה לנתונים לכל אזרח או גוף ציבורי

חוק שקיפות העמותות, שאושר בכנסת בשנה שעברה, קובע שכל עמותה או אלכ"ר חייב לפעול בשקיפות מלאה כלפי הציבור, ולאפשר גישה נוחה ומהירה למידע ולנתונים לכל אזרח או גוף ציבורי.

ששון סופרי, מנמ"ר משרד המשפטים

ששון סופרי, מנמ"ר משרד המשפטים

42,089 ארגונים ללא כוונת רווח פועלים בישראל ורובם מדווחים מדי שנה על הדו"חות הכספיים שלהם. הדו"חות נבדקים על ידי רשם העמותות לצורך אישור ניהול תקין, ורק לאחר קבלת אישור זה הם יכולים לקבל תרומות. האתר מאפשר לציבור לבדוק את הדברים, ולמעשה את "כרטיס הביקור" של העמותות והאלכ"רים. חידוש נוסף באתר הוא הוספת שורת סטטוס, שנותנת מידע האם העמותה מגישה דו"חות בזמן. אם זה אינו המצב, נצבעת השורה באדום.

"תרומה חשובה ביותר לשקיפות המידע"

לדברי סופרי, מדובר בפרויקט בעל חשיבות אזרחית מהותית. הוא אמר כי "במהלך עבודות השדרוג הוספנו מקורות מידע, חיברנו מידע שמגיע ממשרדי ממשלה שמתקצבים עמותות שונות, והעלינו מידע חיוני, שמאפשר לכל אחד לדעת האם העמותה מנוהלת באופן תקין, על פי תקנות רשם העמותות". הדבר נכון במיוחד במקרה של עמותות עצמאיות שפעילות בארץ ויש להן מקורות מימון נוספים, כמו ארגונים בחו"ל. כעת ניתן יהיה לקבל את כל המידע בלחיצת כפתור.

סופרי אמר שהאתר יתעדכן באופן רציף גם על ידי העמותות עצמן. "זוהי תרומה חשובה ביותר לשקיפות מידע על ארגונים ללא כוונת רווח בישראל, שמשרתת את המשתמשים שרוצים לדעת מה עושה העמותה שהם מעוניינים בה", ציין. "אני מעריך שעצם האתר השקוף יעודד את העמותות להתנהל בצורה שקופה יותר ואמינה, וזוהי נקודה מאוד חשובה".

אוליבייה אלבז, סגן נשיא למכירות ב-Salesforce ישראל, אמר כי "הבחירה של משרד המשפטים לשימוש במערכות הענן שלנו היא עליית מדרגה משמעותית מבחינה טכנולוגית ותפעולית. הפלטפורמה שלנו נותנת את הכוח לממשלה, לאזרחי מדינת ישראל ולעמותות לממש את הפרויקט החשוב הזה ולהביא אותו להצלחה".