פרנצ'סקו קווארו, APC: "המחשוב מתבזר והולך לקצה"

"ארגונים מפנימים את כלכלת הענן ומחזירים את המוקד לדטה סנטר הארגוני", אמר קווארו, סגן נשיא ב-APC מבית שניידר אלקטריק ● לדבריו, "הגידול של אימוץ כלי IoT, יגביר את הצורך לחזק את 'קצוות' המחשוב"

פרנצ'סקו קווארו, סגן נשיא למרכז אירופה, מזרח אירופה וישראל ב-APC מבית שניידר אלקטריק. צילום: יח"צ

"כמו בעולם האמיתי, כך גם בעולם ה-IT קיימת תנועת מטוטלת, שמבטאת שינויים גדולים ומעברים בין עידנים. כיום אנחנו רואים את המטוטלת משנה, שוב, כיוון – עם חזרה לארכיטקטורה מבוזרת ומעבר של הכוח ל-'קצוות' המחשוב – למחשוב קצה (Edge Computing)", אמר פרנצ'סקו קווארו, סגן נשיא למרכז אירופה, מזרח אירופה (CEE) וישראל ב-APC מבית שניידר אלקטריק.

בראיון לאנשים ומחשבים אמר קווארו כי "לתנועת מטוטלת כזו אנחנו עדים ביחסים הדואליים בין הארגון והדטה סנטר שלו. במחצית שנות ה-90', עולם ה-IT עבר מ-'ביג' דטה סנטר לארכיטקטורות של PC ושרתים, וסביבת המחשוב עברה תהליך של ביזור. בסוף שנות ה-90' הגיע עידן האינטרנט והמטוטלת שינתה כיוון, וחזרה לריכוזיות ובניית דטה סנטרים גדולים, בהשקעות עתק. תהליך הריכוזיות נמשך גם בעידן הענן והאירוח הגדולים, שהוציא מהארגון את הדטה סנטר, אך שמר על ארכיטקטורה ריכוזית של הטיפול במידע. כיום אנחנו רואים חזרה לארכיטקטורה מבוזרת – למחשוב קצה".

לדברי קווארו "אנו נמצאים בתחילתו של עידן חדש, בו נדרש טיפול מיידי, בזמן אמת בנתונים. לכן, לא ייתכן מצב בו נתונים המגיעים מרכיבי IoT יתקבלו בהשהייה, ולא של שניה או מילי-שניות, כי הן נשלחו לענן או לדטה סנטר מרוחק. המענה לכך הוא במגמה חדשה ההולכת ומתפתחת בימים אלה, של מחשוב קצה. מגמות העל הטכנולוגיות כיום – האינטרנט של הדברים ומחשוב ענן – 'מזיזות' את מיקוד הדטה סנטר – אל הקצה. אנו נמצאים בעולם שהוא תמיד זמין. הוא כזה, כחלק מהמהות של הטרנספורמציה הדיגיטלית אותה ארגונים עוברים. המשימה היא להעצים את השירות הניתן ללקוחות הארגוניים וכן למשתמשים הפנימיים, וזה ממומש בכך שכלל המערכות הן חסונות וזמינות תמיד".

דורון קרופמן, מנהל הפעילות בישראל, APC מבית שניידר אלקטריק. צילום: יח"צ

דורון קרופמן, מנהל הפעילות בישראל, APC מבית שניידר אלקטריק. צילום: יח"צ

לדבריו, "התפתחות מגמת ה-IoT והדרישה לביצוע אנליטיקה מיידית, גורמות לחיזוק 'קצוות' המחשוב. המגמה הולכת יד ביד עם ההתקדמות שמבצע עולם הטלקום לכיוון רשתות הדור החמישי, שיתמכו ביישום פתרונות IoT".

"סיבה נוספת לדרישה לחזק את 'קצוות' המחשוב", אמר קווארו, "נוגעת לעלויות הגבוהות של רוחב הפס הנדרש להעברת המידע לענן או לדטה סנטר. מדובר בכמויות מידע ענקיות, שכדי להעבירן למרכז מחשוב מרוחק ולהחזירן מעובדות לשטח – נדרש רוחב פס גדול בעלויות גבוהות מאוד. הענקת יכולות משודרגות ל-'קצוות' המחשוב, יכולה לחסוך הוצאה זו בצורה דרמטית".

"הסביבה ההיברידית תשלוט"

"נראה שהספידו מוקדם מדי את השימוש של הארגון בתשתיות מחשוב פנים ארגוניות. בשנים האחרונות הכל עלה לענן ורווחה התפיסה שהשרת נמצא לקראת הכחדתו. עכשיו ארגונים חוזרים לעתים לעבוד ברישוי מסורתי. ארגונים מפנימים את כלכלת הענן – כולל את המגבלות הטכנולוגיות והעלויות החדשות שהוא מייצר. אנחנו מעריכים שלטווח הקרוב הסביבה ההיברידית תשלוט, ענן ורישוי מסורתי יחיו זה לצד זה".

"APC מבית שניידר אלקטריק הגדירה את 2018 כשנת ה-Edge", סיכם קווארו. "יצאנו עם קו מוצרים שתומך בהתפתחות המגמה. אנחנו מביאים לשוק סביבת 'מיני' דטה סנטר, מוכנה מהקופסה, הכוללת ארונות שרתים זעירים, המכילים את השרתים המקומיים וכוללים קירור פנימי, מערכות אל-פסק ומערכות ניטור ובקרה, הנדרשות לתפעול השוטף של השרתים. מדובר במערכת חכמה, המאפשרת גם ניטור של השרתים הנמצאים במקומות שונים בארגון בתצורת רשת. כך, מנהל התשתיות בארגון מקבל תמונה מלאה, ישירות מהענן שלנו – של מצב הארונות והזמינות שלהם".

ומה בישראל?

דורון קרופמן, מנהל הפעילות בישראל של APC מבית שניידר אלקטריק, הוסיף כי "השיח סביב הענן הוא עצום בקנה מידה עולמי, והשוק הישראלי אינו יוצא דופן. יחד עם זאת, מסיבות רבות, השוק בישראל נוקט גישה שמרנית, אינו ממהר לאמץ תמיד את הענן, וממשיך להשקיע בפיתוח יכולות הדטה סנטר והמחשוב הפנים-ארגוני. לכן, אנו מאמינים שנראה אימוץ והשקעה של ארגונים בשדרוג היכולות הארגוניות הלוקליות".

קרופמן הוסיף כי "בשוק הישראלי אנחנו רואים שני סוגים של ארגונים שמחשוב קצה רלוונטי להם כבר היום. האחד, ארגוני אנטרפרייז או משרדי ממשלה בעלי פיזור ארצי, שמחשוב הקצה עונה על דרישות של ארגון מבוזר. השני, סטארט-אפים שנדרשים או רוצים לשמור על המידע קרוב אליהם, בגלל דרישות להגנת הפרטיות, או בשל הצורך לנתח את המידע במהירות, או בגלל סודיות הפיתוח. עבור אלה, מחשוב קצה הינו פתרון רלוונטי".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים