- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

"מסע החיים של הלהט"בים עושה אותם יזמים טובים יותר"

יזמות להט"בית היא תחום די חדש, אבל הוא מתקדם בשנים האחרונות – בעולם וגם בישראל. יותר ויותר יזמים, סטארט-אפיסטים ואנשי היי-טק יוצאים מהארון, ויותר ויותר קבוצות טכנולוגיות גאות קמות במדינות שונות. רק לפני כמה חודשים הקימה קבוצת ההיי-טק הלהט"בית הישראלית LGBTech שלוחה באמסטרדם [1].

לדברי שחר גרמבק, שמוביל את הקבוצה יחד עם אלעד מינצר, "הרקע של להט"בים ומסע החיים שלהם עושים אותם יזמים טובים יותר. זה מביא אותם לשחות נגד הזרם, להיות פתוחים, לראות את הדברים אחרת ולחשוב מחוץ לקופסה או, אם תרצו, מחוץ לארון. אלה דברים שלהט"בים חייבים שיהיו להם כדי שיהיו עצמם".

רפי מרגליות, מנהל מרכז הפיתוח של HPE ביהוד. צילום: יונתן עידו [2]

רפי מרגליות, מנהל מרכז הפיתוח של HPE ביהוד. צילום: יונתן עידו

"אנחנו מאמינים שמקומות עבודה שתומכים בלהט"בים עושים את החברות שלהם נוחות יותר ושוויוניות יותר, והן צריכות להיות גאות בכך", אמר גרמבק.

מצ'ט בוט ועד קומיקס

LGBTech ערכה השבוע תחרות סטארט-אפים במתחם היזמות Rise בתל אביב, שבדרך כלל מארח חברות צעירות בתחומי הפינטק. בין הנוכחים באירוע היו אנשי היי-טק, שגרירים, עיתונאים וכמובן – להט"בים. האירוע התקיים בתמיכת HPE ואת הפרסים, בשווי של 7,000 דולר (כ-26 אלף שקלים), העניקו WeWork ,KMPG ,Tadmor Co ,Yuval Levi Co וברי כץ. מדובר בעיקר בשעות ייעוץ ושירות, מקום לפעילות ופגישות עם נציגי חברות וקרנות הון-סיכון בינלאומיות.

אלעד מינצר, מראשי LGBTech. צילום: יונתן עידו [3]

אלעד מינצר, מראשי LGBTech. צילום: יונתן עידו

רפי מרגליות, מנהל מרכז הפיתוח של HPE ביהוד, שהיה אף אחד השופטים בתחרות, אמר כי "כמו כל קהילה, תמיד טוב לתמוך בה ולהיות גאה להיות חלק ממנה. חשוב לי לייצג את קהילת הלהט"ב ולקדם אותה. יש הרבה אתגרים סביב הקשר בין להט"בים להיי-טק ואם יש דרכים לעזור – מה טוב".

למעט אחד, הסטארט-אפים שהשתתפו בתחרות לא עוסקים בנושאים שקשורים אך ורק לקהילת הלהט"ב. כך, למשל, החברה הזוכה, Askrround, מספקת צ'ט בוט שמאפשר להורים צעירים ליצור קשר עם מומחים.

Askrround נוסדה על ידי בועז אומנותי, המשמש כמנכ"ל החברה, ומיקי דימנשטיין, מנהל הטכנולוגיות הראשי. הצוות של החברה נפגש בלייבפרסון (Liveperson), שם הם עסקו במשך ארבע שנים באוטומטיות ובאופטימיזציה של מערכות צ'ט ללקוחות ארגוניים.

בדברי ההסבר לקראת התחרות נכתב כי היא "מספקת צ'ט בוט מותאם לעסקים, שהופכת את התמיכה בלקוח לאוטומטית, לפני ואחרי המכירה. החברה היא גם הבעלים של Ask Haley, צ'ט בוט שמאפשר ללקוחות ההורים לשאול מה שהם רוצים ולקשר אותם עם מומחים".

סטארט-אפים נוספים שהשתתפו בתחרות הם Holiadvice, שמציעה פתרונות בתחום הטלה רפואה, במטרה לסייע בהתמודדות עם סרטן, HIV-איידס והיצרות עורקים; שותפים, שלדבריה מציעה פתרון טכנולוגי שעושה את החיים בין שותפים לדירות נוחים ופשוטים יותר; ו-Fat Ginger Cat, שמציעה כלי SaaS (תוכנה כשירות) חדשניים לפרסום דיגיטלי באמצעות קומיקס – דבר די חדשני בעצמו.

החברה היחידה שעוסקת במישרין בקהילה הלהט"בית היא Kiki, בבעלות ובניהול גיא לייטרסדורף, שעליה כבר כתבנו [4]. החברה הציעה באירועי הגאווה האחרונים בתל אביב צמיד מיוחד שאפשר לגל התיירים שהגיע לכאן כניסות למסיבות רבות, והיא מתכוונת להמשיך בכך גם באירועי הגאווה שיתקיימו בעיר ביוני הקרוב. אנשי Kiki אף נמצאים במגעים עם עמותת התיירות עיר עולם של עיריית תל אביב-יפו, על מנת לשתף איתה פעולה.