תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » אבטחת מידע וסייבר » אגף התקשוב החל בימים אלה בהקמת חטיבת ההגנה בסייבר

בלעדי לאנשים ומחשבים

אתגרי העתיד: לוחצים ידיים לטכנולוגיה. אילוסטרציה: BigStock

אגף התקשוב החל בימים אלה בהקמת חטיבת ההגנה בסייבר

הקמת החטיבה היא אחת מתכניות הארגון מחדש שהאגף עורך השנה ● היא נובעת מתר''ש "גדעון", עליה סוכם במטה הכללי של צה''ל בשנה שעברה ● התוכנית של הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, "תשנה את פני הצבא ותתאים אותו לאתגרי העתיד"

מאת 12 בינואר 2016, 13:03 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

אגף התקשוב החל בימים אלה בהקמת חטיבת ההגנה בסייבר, כך נודע לאנשים ומחשבים.

הקמת החטיבה להגנה בסייבר היא אחת מתכניות הארגון מחדש שאגף התקשוב עורך השנה. היא פועל יוצא של תכנית העבודה של האגף לשנת 2016, שעליה הוחלט בשבוע שעבר. הקמת החטיבה נובעת מתר"ש (תכנית העבודה הרב-שנתית) "גדעון", עליה סוכם במטה הכללי של צה"ל בשנה שעברה.

התוכנית של הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, "תשנה את פני הצבא ותתאים אותו לאתגרי העתיד". במסגרת התוכנית יבואו לידי ביטוי שינויים בכלל זרועות וחילות הצבא. השתנות האיומים בגבולות והטלטלה בעולם הערבי עמדו לנגד עיני הרמטכ"ל בגיבוש התוכנית. התרחיש הבסיסי של צה"ל הוא מלחמה רב-זירתית, עם היכולת לתקוף במקביל בכמה חזיתות. גורמי האיום המרכזיים לתר"ש הם חיזבאללה, חמאס, ואיראן. במסגרת התוכנית יבוצעו שינויים במבנה וארגון צה"ל.

בכיר באגף התקשוב אמר לאנשים ומחשבים כי, "החשיבות בהקמת החטיבה להגנת הסייבר היא רבה: זו הפעם הראשונה בה הרמטכ"ל בא ואומר כי 'המרחב הקיברנטי הוא מרחב לחימה לכל דבר ועניין והוא מרחב בעל מאפיינים ייחודיים'".

להגן במרחב הקיברנטי

תפקידה של חטיבת ההגנה בסייבר, אמר הקצין, "הוא להגן על מערכות ICT בצה"ל, אבל פעילותה קשורה גם לעבודה בהקשרים מדיניים. עליה להגן במרחב הקיברנטי והיא קמה בימים אלה". הקצין העריך כי במחצית השנייה של שנת 2016 החטיבה תהיה מבצעית, והוסיף כי היא תחוזק ביכולות מודיעיניות. "איומי הסייבר הם דבר קיים", אמר הקצין, "הם לא השתנו, הם לא ימוטטו אותנו, אבל הם בפירוש מאתגרים אותנו. יש לנו אמצעים טובים בתחום, גם להגנה וגם לניטור. האתגר הוא להיערך אל מול פני העתיד בתחום הסייבר, ההולך ומתפתח".

בדצמבר 2015 פורסם כי אלוף משנה נ' מונה לראש חטיבת ההגנה בסייבר, ויועלה לדרגת תת אלוף. הוא הקצין הראשון בתפקיד זה, של מחלקת ההגנה שהפכה לחטיבה. גורמים ציינו בפני אנשים ומחשבים שהמינוי והגדלת המחלקה לחטיבה מעידים על החשיבות שמייחסים בדרג המטה הכללי לתחום הסייבר.

אל"מ נ' עשה את שירותו הצבאי באגף מודיעין. הוא יצטרף לשורות אגף התקשוב בחודשים הקרובים. הוא יהיה הקצין בדרגת תא"ל השלישי באגף – לצד קשר"ר, קצין קשר ותקשוב ראשי, ומפקד יחידת לוט"ם.

בספטמבר השנה פורסם כי נערך תרגיל מטכ"לי נרחב בכל רחבי הארץ. במסגרתו, תרגל צה"ל מעבר משגרה לחירום ביחידות השונות – ותורגל גם ניסיון חדירה לרשת הצה"לית. צה"ל תרגל מצב בו הוא נמצא תחת מתקפה כוללת, הדורשת שילוב זרועות של האוויר והים, וכחלק מהתרגיל נבחנו מאמצים של האויב לחדור את הרשת הצבאית.

מפעיל הכוח השביעי של צה"ל

ביוני השנה הוחלט כי צה"ל יקים עוד זרוע: הרמטכ"ל קבע כי לאור האתגרים המשמעותיים עמם מתמודד צה"ל במימד הסייבר, נדרש להקים זרוע סייבר, שתוביל את כלל הפעילות המבצעית במימד זה. הזרוע תוקם בתוך שנתיים, והקמתה תבוצע בשלב ראשון במקביל באגף המודיעין ובאגף התקשוב. הקמת זרוע הסייבר תלווה בחיזוק המערכים ההגנתיים, האיסופיים וההיקפיים.

מסיבות היסטוריות, מתנהלות בצבא בו זמנית שתי פעילויות בתחום הסייבר: זו ההתקפית ביחידת מודיעין גדולה, וזו ההגנתית באגף התקשוב. עוד נקבע, שאגף התקשוב במתכונתו החדשה, יהיה אמון על לוחמת הספקטרום והניווט בצה"ל, הפעלת התקשוב והרשת והמגננה בסייבר, והאגף יהיה מפעיל הכוח השביעי של צה"ל בדומה לזרועות האוויר, הים, אגף המודיעין, והפיקודים המרחביים.

מצה"ל נמסר כי "לשינוי זה עשויות להיות השפעות מרחיקות לכת על תפקוד צה"ל העתידי, בעידן בו כמעט כל אמצעי הלחימה והיכולות בהם משתמשים צבאות העולם, בשגרה ובחירום, מבוססים על טכנולוגיה ורשת".

בתרגיל המטכ"לי בספטמבר החל האגף לתרגל את אופן הפעלתו על פי החטיבות אליו חולק, לצורך הקמת הזרוע החדשה. בין היתר פעלה חטיבת ההפעלה לתקשוב, שאמונה על ניתוב ושימוש בסל משאבי התקשוב והרשת לכלל יחידות צה"ל – תוך דגש ומיקוד לזרוע היבשה. בנוסף, תורגלו מגננה בסייבר, אתגרים קיברנטיים, "תוך הבנה כי מדובר במרחב לחימה לכל דבר ועניין, הדומה בתפיסת הגנתו – לפיקוד מרחבי".

בראיון סיום תפקידו, אמר אלוף משנה נ', ראש מחלקת הגנה בסייבר באגף התקשוב כי "חל תחכום ביכולות התקיפה בסייבר של האיראנים, החיזבאללה והחמאס. הם האויב הקיברנטי שלי והם השתפרו בפעילויות הסייבר שלהם, במתקפות ובניסיונות החדירה".

פוטנציאל הנזק הוא הרסני

לדבריו, "איומי הסייבר הולכים ומתפתחים, ומנגד התלות של ארגונים בטכנולוגיה הולכת וגוברת. אם שתי המגמות ייפגשו, ולא טיפלנו כבר היום ובצורה טובה באיומים – או אז פוטנציאל הנזק הוא הרסני". לדברי אל"מ נ', "טיפול בסוגיית הסייבר לא יכול להיות על בסיס פתרונות סטנדרטיים. נדרש לנקוט בגישה של שינוי תמידי, כי האיומים משתנים. אסור להיות סטטי ויש להפתיע את האויב. כל הסיפור בסייבר הוא לשנות את הא-סימטריה הקיימת, של היתרון של התוקף, ולהופכו ליתרון של המגן".

אגף התקשוב החל בימים אלה בהקמת חטיבת ההגנה בסייבר Reviewed by on . אגף התקשוב החל בימים אלה בהקמת חטיבת ההגנה בסייבר, כך נודע לאנשים ומחשבים. הקמת החטיבה להגנה בסייבר היא אחת מתכניות הארגון מחדש שאגף התקשוב עורך השנה. היא פועל אגף התקשוב החל בימים אלה בהקמת חטיבת ההגנה בסייבר, כך נודע לאנשים ומחשבים. הקמת החטיבה להגנה בסייבר היא אחת מתכניות הארגון מחדש שאגף התקשוב עורך השנה. היא פועל Rating: 0

הגיבו