- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

איגוד האינטרנט הישראלי יפסיק לרשום שמות מתחם

איגוד האינטרנט הישראלי הודיע היום (ה') כי החל ב-2016 הוא יפסיק לרשום שמות מתחם (דומיינים) ויתמקד בניהול המרשם מבחינת התשתית המחשובית, כמו גם בקביעת כללי הרגולציה הדרושים לניהולו.

כמו בשווקים רבים אחרים, מדובר בהפרטה מלאה, כאשר יש חברות פרטיות שמתחרות בשוק וגוף רגולטורי שאמור לפקח עליהן. באיגוד האינטרנט טוענים כי מטרת המהלך היא "לחזק את התחרות בשוק לטובת הציבור".

עו"ד יורם הכהן, מנכ"ל האיגוד ומי שהוביל את המהלך, אמר כי "כגוף טכנולוגי ניטראלי, על האיגוד להתמקד בניהול פעילות מרשם שמות המתחם בסיומת הלאומית il., ולהפסיק לפעול כרשם במקביל לרשמי המשנה שהוסמכו על ידו".

לפני שנים אחדות החל שוק הדומיינים להיפתח לתחרות ולדברי עו"ד הכהן, הודעת האיגוד מהיום היא המשך טבעי למהלך שבוצע אז. הוא ציין כי "איגוד האינטרנט יתמקד בפיקוח על אופן הפעולה של הרשמים, הן בהיבטים של השירות ללקוח הסופי והן ברמת אבטחת המידע המתחייבת מפעילות זו. אני מקווה כי יציאת האיגוד מפעילותו כרשם תתמרץ את רשמי המשנה להציע מארג עשיר של שירותים הקשורים לניהול הדומיניים".

איגוד האינטרנט הישראלי מנהל את מרשם שמות המתחם מכניסתו של האינטרנט לשימוש מסחרי במדינה, בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת. עד 2007 הוא שימש כרשם הבלעדי, ואז החל בהסמכה של גופים נוספים, שישמשו כרשמי משנה. עד היום הוסמכו על ידי האיגוד תשעה רשמים.

עו"ד יהונתן קלינגר, מומחה לדיני טכנולוגיה ואינטרנט, אמר כי "העובדה שניתן היה לרשום דומיינים הן באיגוד האינטרנט והן אצל גורמים פרטיים יצרה מצב לא יעיל. בעצם, נוצרה כאן הפרטה מלאה, כמו במקומות אחרים בעולם. הסכנה האמיתית היא אם יקום מהלך פוליטי שיפקיע מהאיגוד את סמכות הפיקוח, כמו הצעת חוק שהציע בעבר דני דנון".