חיל הים מציג: דטה סנטר לכל ספינה

לדברי אלוף משנה גיל בן עמי, מפקד מרכז התקשוב של החיל, החזון הוא לאגד את כלל יכולות המחשוב המשרתות את מערכות הלחימה השונות על גבי הספינה - תחת אותו מרכז מחשוב

אל"מ גיל בן עמי, מפקד מרכז התקשוב של חיל הים

מרכז התקשוב בחיל הים החל בימים אלה במימוש החזון שלו, לפיו לכל ספינה יהיה דטה סנטר ייעודי משלה, כך נודע לאנשים ומחשבים. היקפו הכספי של הפרויקט נאמד בעשרות בודדות של מיליוני שקלים והוא צפוי להסתיים ב-2020.

במצב כיום, לכל מערכת לחימה יש מחשב ייעודי שלה. לדברי אלוף משנה גיל בן עמי, מפקד מרכז התקשוב של חיל הים, "החזון אותו בכוונתנו לממש, הוא לאגד את כלל יכולות המחשוב המשרתות את מערכות הלחימה השונות על גבי הספינה – תחת אותו דטה סנטר אחוד". בן עמי הסביר כי מצב זה יביא ליצירת אותו עולם תוכן, תוך שהוא מאפשר יתירות ומגדיל את הביצועים והיכולות של ה-IT.

בתוך הספינה, אמר אל"מ בן עמי, הדטה סנטר יהיה במקום אחד, ואילו הגיבוי שלו ימוקם במקום מרוחק ממנו – לטובת שרידות במקרה פגיעה.

עד סוף העשור, הסביר רמ"ח תקשוב חיל הים, לכל כלי שיט של החיל יהיה דטה סנטר משלהן. "מדובר בחזון ייחודי, שלמיטב ידיעתי אין לאף חיל ים בעולם".

דטה סנטר לכל ספינה. צילום אילוסטרציה: BigStock

דטה סנטר לכל ספינה. צילום אילוסטרציה: BigStock

כל דטה סנטר שכזה, אמר אל"מ בן עמי, "יהיה מעין ענן מחשוב פיזי, במובן שהוא משרת כמה מערכות לחימה. החוכמה היא לטפל בהיבט חלוקת משאבי המחשוב, הניהול שלהם ויכולת תמרון ביניהם לפי דרישה". כך, הסביר, בכל דטה סנטר שכזה יהיו שרתים, מכונות וירטואליות – ומשם יהיו קישורים לכל מערכות הלחימה".

הוא הוסיף כי "המניע למימוש הרעיון הוא הצורך לפעול כמה שיותר בזמן אמת, בשל קבועי הזמן הנמוכים והמהירים. הדגש אינו על עצם היות הדטה סנטר לכשעצמו, אלא על פיתוח מערכות שישרתו את הלוחמים הימיים, כאשר הדטה סנטר מספק משאבי מחשוב למערכות השונות, במהירות וביעילות".

אל"מ בן עמי סיים בציינו כי "בחודשים הקרובים נצא עם אב-טיפוס. בכל זרוע הים יהיה מערך של דטה סנטרים ימיים עד סוף העשור. במימוש החזון הזה נשיג כמה מטרות במקביל: יכולת הקצאת משאבי מחשוב למערכות השונות, ויסות קיבולת המחשוב (CPU), טיפול במערכות זוללות משאבים, כגון וידיאו, יתירות – וגיבוי. אני מעריך כי לאחר בדיקות היתכנות שערכנו אנו בשלים ליציאה לפרויקט".

תגובות

(2)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

  1. דוד לוי

    מדובר באפליקציות חדשות ותומכות לחימה ולא שינוי במערך הלחימה שחייב להיוותר אוטונומי. לכן, גם הצורך באתר משנה הינו שולי, בייחוד בשלב זה של הפיתוח. רכישה כעת של אתר משנה תשאיר אותו כבוי עד להשקה מבצעית של המערכות בכל מקרה

  2. אליקים

    יחד עם כל יתרונות המירכוז ויכולות הטמונות בכך יש לתת דגש עיקרי על ביזור מסויים למקרה של נפילה קשה. יש ליצור יתירות ברמות שונות ואני משוכנע כי הצוות שבראשו עומד גיל מודעים לכך.

אירועים קרובים