ממשלת שבדיה החליטה להגדיל את ייצוא ההיי-טק לישראל

"אנחנו רוצים לשפר את קשרי ההיי-טק והחדשנות בין ישראל לשבדיה", אמר לאנשים ומחשבים אוסקר סטנסטרום, מזכיר המדינה השבדי ליזמות וחדשנות ● לדבריו, "המסחר בין שתי המדינות יחסית נמוך והפוטנציאל שלו רב מאוד"

אוסקר סטנסטרום, מזכיר המדינה השבדי לארגונים ולחדשנות. צילום: אתר ממשלת שבדיה

ממשלת שבדיה החליטה באחרונה לפעול להגדלת הייצוא ל-20 מדינות ברחבי העולם, בכלל זה ישראל. חלק נכבד מהייצוא עתיד להיות בתחומי ההיי-טק. אוסקר סטנסטרום, מזכיר המדינה השבדי לחדשנות (תואר מקביל לסגן שר), שבמסגרת תפקידו אחראי על הייצוא משבדיה והייבוא אליה, ביקר באחרונה בישראל על מנת להכיר את קהילת הסטארט-אפים המקומית ולקדם את הנושא.

"אנחנו רוצים לשפר את קשרי ההיי-טק והחדשנות בין ישראל לשבדיה, בין חברות משתי המדינות", אמר סטנסטרום בראיון לאנשים ומחשבים. "המסחר בינינו לביניכם יחסית נמוך והפוטנציאל שלו רב מאוד".

הוא טוען כי שתי המדינות יכולות לשאוב מכך יתרונות: "יש לישראל ולשבדיה מאפיינים דומים – בשתיהן אוהבים חדשנות וטכנולוגיה, ושתי החברות הן מאמצות מוקדמות של טכנולוגיות. מצד שני, קהילת ההיי-טק אצלנו בנויה יותר מחברות גדולות, בעוד שבישראל יש קהילת סטארט-אפים תוססת. לא לחינם היא מכונה אומת הסטארט-אפ. אנחנו רוצים ליצור את החיבור ולממש את פוטנציאל הייצוא והייבוא".

"הרעיון שלנו הוא לעזור לחברות קטנות לייצא לישראל או להגיע לשבדיה", אמר סטנסטרום. אחת הדרכים שהם מציעים היא המועצה השבדית למסחר ולהשקעות, המפעילה את מיזם Business Sweden. באתר המועצה נכתב כי "במשך יותר מ-40 שנים אנחנו עוזרות לחברות שבדיות שרוצות להתפשט ברחבי העולם דרך ייצוא. רוב הפעילות שלנו היא ב-60 משרדים ברחבי העולם, בהם מספקים יועצים שבדיים ומקומיים מידע על השוק, השפה והתרבות העסקית באותה המדינה, כמו גם קישור לרשתות רלוונטיות ולמידה מניסיון".

עוד נכתב באתר כי "המשימה שלנו היא גם למשוך השקעות חיצוניות לשבדיה ולסייע לחברות בינלאומיות לפתח עסקים בה". במסגרת זו מציעה המועצה מספר תוכניות להכרת השוק המקומי וייעוץ לאיתור הזדמנויות להשקעות במדינה. היא פועלת לשידוכים בין החברות ומספקת מידע איך להקים עסק בשבדיה.

סטנסטרום במהלך הראיון לאנשים ומחשבים. צילום:PRM Communications

סטנסטרום במהלך הראיון לאנשים ומחשבים. צילום: PRM Communications

סטנסטרום הוא איש המפלגה הסוציאל דמוקרטית – המפלגה שניצחה את הבחירות שהתקיימו שם לפני חודשים אחדים. הוא בן 39, מהנדס בהשכלתו ונמצא בפוליטיקה השבדית כבר 20 שנים, בתפקידים שונים, בהם מזכ"ל תנועת הנוער של המפלגה, מזכ"ל המפלגה ויועץ לענייני מדיניות חוץ לראשיה.

במהלך ביקורו סייר סטנסטרום בין היתר בחברת הגרינטק טיפה, סקר אקסלרטור של מיקרוסופט (Microsoft), נפגש עם נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, ועם המדען הראשי, אבי חסון, וביקר בחממות טכנולוגיות ובמכון ויצמן. "יש לנו הרבה מה ללמוד מהאקו-סיסטם הישראלי", ציין מזכיר המדינה. "שבדיה זקוקה ליותר עסקי SMB ולראות איך חברות משתפות פעולה עם האקדמיה. אלה דברים שאנחנו יכולים ללמוד מישראל ושבאתי ללמוד בביקורי כאן. למדתי גם על הסטארט-אפים הישראליים ואיך ליצור מוצרים שזמן ההגעה שלהם לשוק (TTM) יהיה קצר יותר".

"מעט מאוד שבדים יודעים שהם משתמשים בטכנולוגיות ישראליות – ולהפך. אנחנו רוצים להגדיל את המודעות לכך", ציין. "אנחנו גם רוצים להביא חברות ישראליות לשבדיה".

מה חברות ישראליות שייכנסו לשוק השבדי ימצאו בו?
"הן יופתעו מהתשתיות שיש לנו. הכלכלה השבדית מפותחת מאוד, החינוך אצלנו טוב מאוד, השבדים יודעים שפות, טרנדיים ובעלי ערכים תרבותיים. המסר שלי הוא: בואו לשטוקהולם".

תגובות

(1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

  1. isacc

    די מספיק שמענו מהם את כל החרמות והנדויים ,השבדים צריכים להכיר את היכולות שלנו ולא להסתכל דרך החור הפלסטיני.
    ואם כך ניתן להמשיך לפתח ביחד עולם יותר טוב בכל התחומים

אירועים קרובים