- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

HP מאשרת את הפיצול; תפטר אלפי עובדים

ענקית המחשוב HP אישרה את הידיעה [1] לפיה היא תתפצל לשתי חברות: האחת תעסוק במכירת מחשבים אישיים ומדפסות והשנייה – במחשוב ארגוני, לרבות חומרה, תשתיות IT, תוכנה ושירותים עסקיים – מקוונים ומקצועיים (מיקור-חוץ וייעוץ). החברה צפויה לפטר 5,000 עובדים, נוסף על 50 אלף העובדים שהיא הודיעה על פיטוריהם, בתוכנית רב שלבית, מוקדם יותר השנה.

בהודעה שפורסמה היום (ב') הודיעה HP כי שתי החברות תהיינה ציבוריות. החברה שתעסוק במחשוב ארגוני תיקרא Hewlett-Packard Enterprise וזו שתעסוק במחשוב אישי ומדפסות תיקרא .HP Inc. מג ויטמן תהיה נשיאת ומנכ"לית החברה שתפנה לארגונים ודיון ווייסלר יעמוד בראש החברה למגזר הצרכני. תהליך הפיצול צפוי להסתיים בסוף שנתה הכספית 2015 של החברה.

לדברי ויטמן, "חלוקת HP תהיה טובה לשתי החברות. הפיצול יביא לגמישות שנדרשת בהתמודדות בשווקים דינמיים. נוכל לתת מענה טוב יותר לצרכים המשתנים במהירות של השוק".

יחד עם הפיצול תפטר HP כ-1.5% מכוח העבודה שלה. באוקטובר אשתקד, הפעם האחרונה בה פרסמה ענקית ה-IT את מספר העובדים שלה, הוא עמד על 317,500, אולם החברה הודיעה כי פיטרה מאז בין 11 אלף ל-16 אלף איש.

אנליסטים רואים את המהלך כחיובי. זאת, לאור העובדה שלפי נתוני IDC, בשנה שעברה עקפה לנובו (Lenovo) את HP בהיקף המכירות של המחשבים האישיים – אחרי שנים ש-HP הובילה בתחום. בעולם הטלפונים החכמים ענקית המחשוב האישי אינה שחקנית כלל ואילו בעולם הטאבלטים היא מדשדשת. למרות מהלכים רבים אותם ביצעה בשנים האחרונות, כולל פיטורים של אלפי עובדים, היא עדיין נדרשת להחזיר את אמון המשקיעים בה.

עסקי ה-PC והמדפסות של HP חוו גידול של 3.1% בשלושת הרבעונים האחרונים, ואילו עסקי החומרה והשירותים חוו קיטון של 19%. אנליסטים ציינו כי "מצבה של HP גרוע יותר, כאשר היא מנסה לרדוף אחר לקוחות ארגוניים – מאשר כשהיא מנסה למכור לצרכנים. בתחום הארגוני עסקיה מתכווצים בצורה מעוררת דאגה".

"HP ניצבת בפני שורת בעיות, שחלקן אינן קשורות זו לזו, וייתכן כי הפרדת הכוחות בין המיחשוב הצרכני לזה הארגוני עשוי לשפר את מצבה בשווקים מול מתחרותיה", ציינו האנליסטים.