בא לבקר במאורת הנמר: מוישי פרידמן, קמא-טק

06/09/2016 11:06
בא לבקר במאורת הנמר: מוישי פרידמן, מייסד שותף ומנכ"ל קמא-טק

נושא שילובם של חרדים בתעשיית ההיי-טק הישראלי נמצא באחרונה על הפרק, והולך וצובר תאוצה. חברות מבינות את היתרונות שבהעסקתם. מי שמשדך אותן עם אוכלוסיה זו הוא מיזם קמא-טק, שמוישי פרידמן, מייסד שותף והמנכ"ל שלו, הגיע באחרונה לבקר במאורת הנמר.

פרידמן סיפר לי את סיפורו: "לפני שש שנים, כשהקמתי את הסטארט-אפ Clipop והסתובבתי בכנסים ובמפגשים, חשתי תחושה של זרות. במקומות רבים הייתי היזם החרדי הראשון שדרך אי פעם על מפתן הדלת, אנשים רבים הסתכלו עליי כמו חייזר, לעתים בסקרנות אך על פי רוב בחשדנות ואף בעוינות. הרגשתי שכל הדלתות סגורות בפניי".

הוא אמר כי התפנית הגיעה כש-"באותו הזמן נפגשתי במקרה בכנס גדול עם ד"ר יוסי ורדי, שנחשב לאחד מאבות ההיי-טק הישראלי, וסיפרתי לו על הקשיים שאני נתקל בהם. ד"ר ורדי אמר לי ששילוב חרדים בהיי-טק הוא משימה לאומית ושהוא רוצה לסייע בעניין. הוא הכיר לי את זיקה אב-צוק מסיסקו (Cisco) ושלושתנו הקמנו ביחד את מיזם קמא-טק, על מנת לסייע לשילוב חרדים בענף".

"פנינו למספר גופים מובילים בהיי-טק", הוסיף, "לחברות ענק כמו סיסקו, מיקרוסופט (Microsoft) וגוגל (Google), לקרנות הון-סיכון כמו פיטנגו, קיינן ו-וינטאג', ולעוד גופים רבים, והקמנו קואליציה של קרוב ל-80 חברות וקרנות הון-סיכון שנרתמו לסייע במשימה. אנחנו פועלים לעזור בשילוב חרדים בחברות הגדולות כמהנדסים ומתכנתים, כמו גם לקיום הכשרות טכנולוגיות בתחומים שונים לחרדים, למשל פיתוח אפליקציות, Big Data וסייבר, ומקיימים הרבה סדנאות, כנסים ומפגשים. הארגון מטפל כיום ביותר מ-6,000 גברים ונשים מהמגזר החרדי, שפנו אלינו ומעוניינים בעזרה בהשמה או בקבלת הכשרות שונות".

"יש צמיחה של יזמות בעולם החרדי"

"אולם", לדבריו, "גולת הכותרת שלנו היא הפעילות לעידוד יזמות טכנולוגית. התחלנו לקיים הרצאות, מפגשים, אירועים, כנסים ותחרויות ליזמים חרדים, ובהמשך הקמנו את מאיץ הסטארט-אפים החרדי הראשון".

פרידמן ציין כי "כיום, כעבור שש שנים, יש צמיחה מסחררת של יזמות טכנולוגית בעולם החרדי. באירוע שעשינו עם גוגל בתחילת 2013 איתרנו בקושי חמישה יזמים חרדים על מנת שיציגו; לתחרות סטארט-אפים שערכנו בסוף 2013 עם מיקרוסופט ופיטנגו של חמי פרס נרשמו 20 יזמים; למחזור הראשון של המאיץ שלנו, שהוקם בסיועם של פרופ' אמנון שעשוע והמשקיע יזהר שי בתחילת 2015, נרשמו 220 סטארט-אפים; ובמחזור השני, שהחל בראשית 2016, כבר השתתפו 450 סטארט-אפים חרדים".

הוא פירט על האקסלרטור של קמא-טק: "המאיץ בנוי במודל מיוחד, בו חברות סטארט-אפ מצליחות מאמצות חברות הזנק חרדיות. סטארט-אפים גדולים נרתמו למיזם, ביניהם Wix ,Outbrain Taboola ,LiveU ,Plarium ,SQream ,ClickTale ו-OurCrowd. זהו מודל חדשני, שמאפשר ליזמים חרדים בתחילת דרכם ללמוד מהיזמים הטובים ביותר ומקנה להם גישה ישירה ללב האקו-סיסטם של ההיי-טק הישראלי".

"בוגרי המחזור הראשון כבר גייסו יחד 7.2 מיליון דולר ומעסיקים 80 עובדים", אמר פרידמן. "באופן יחסי לאקסלרטורים אחרים, אלה נחשבים מספרים מרשימים ביותר, שמצביעים על כך שיש יזמים חרדים מצוינים שרק חיכו לקבל את ההזדמנות. תעשיית סטארט-אפים חרדית הולכת ומוקמת במהירות מול העיניים שלנו".

הוא ציין כי "באחרונה התחלנו בגיוס מועדון משקיעים, שישקיע בסטארט-אפים בוגרי המאיץ של קמא-טק, ושורה ארוכה של בכירי ההיי-טק הישראלי הצטרפו למועדון והשקיעו יחד יותר משני מיליון דולר. ביניהם נמצאים מנכ"לי מיקרוסופט ופייסבוק (Facebook) ישראל, מייסדי Wix, קלטורה ו-Plarium, וכן משקיעי הון-סיכון ואנג'לים מובילים כמו גיגי לוי, חמי פרס, דב מורן ויזהר שי".

הוא סיכם באמרו כי "אנחנו רואים תהליך מבורך של הרבה רצון טוב מצד תעשיית ההיי-טק לסייע והתעוררות של צעירים מהציבור החרדי, שפונים לעולם ההיי-טק והיזמות. אמנם, באופן יחסי המספרים עדיין קטנים ודרך ארוכה עוד לפנינו, אבל המגמה חיובית ונותנת הרבה תקווה. אני שמח שמעתה, קבוצת אנשים ומחשבים תסייע לנו להפיץ את הבשורה ולהפיק אירועים מעולים לקהילה המיוחדת שלנו".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים