- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

GNOME תהפוך למערכת הפעלה לטאבלטים

GNOME, ערכת שולחן העבודה הפופולרית להפצות לינוקס (Linux), צפויה להפוך למערכת הפעלה עבור טאבלטים – כך עלה מכנס מפתחי GNOME שנערך באחרונה. הצפי למועד ההפצה הוא מרץ 2014, כפי שעולה ממצגת שהוצגה במהלך הכנס.

על פי המפתחים, המטרה היא לקדם את GNOME להתקנים ניידים חדשים. זאת, במקביל לפיתוח גרסה 4 של גרסת שולחן העבודה, שאמורה לספק יכולות הנדרשות עבור משתמשים במסכי מגע. עם זאת, המפתחים דוחים את הטענות לפיהן GNOME OS תחליף או תתחרה בהפצות לינוקס אחרות. לטענתם, הרעיון הוא להחזיר לה חלק מהכוח אותו איבדה לאחר שבקנוניקל (Canonical), החברה המסחרית שעומדת מאחורי הפצת הלינוקס הפופולרית אובונטו (Ubuntu), החליטו ליצור סביבת עבודה נפרדת.

"יש שמעריכים, כי GNOME OS הוא מאמץ להחלפת הפצות לינוקס. לכן, אני רוצה להיות ברור: זה לא המקרה", כתב אלן דיי, מפתח רד-האט (RedHat) שתורם לפיתוח של GNOME. "למרות שפיתוח התקנה עצמאית של GNOME OS הוא בהחלט חלק מהתוכניות שלנו, המטרה העיקרית שלו היא לספק פלטפורמה לפיתוח ובחינת יישומים. למעשה, אנו מקווים שכל מה שנשיג עם היוזמה הזו ישפר ישירות את שולחן העבודה ואת ההפצות האחרות שמשתמשות זו".

יצוין, כי עד 2014 צפויה להבשיל גם מערכת ההפעלה Firefox OS, אותה בונה מוזילה (Mozilla) על בסיס דפדפן הקוד הפתוח הפופולרי. ייתכן, כי מערכות הפעלה נוספות יראו אור בשנה זו, מה שייצור מרחב בחירה מגוון מאוד עבור משתמשי הטאבלטים.