תוכן שיווקי
לקראת אירוע - EduTech 2018, יום ב 12 במרץ, LAGO

ארגז כלים מושלם לניהול מחשבים וטאבלטים בסביבת הלמידה

Radix הישראלית פיתחה מערכת לניהול יעיל של התקני מחשוב מסוגים שונים הפועלים יחד בסביבת למידה מודרנית

06/03/2018 14:28

מערכות הלימוד וההוראה עוברות בשנים האחרונות מהפך הדרגתי אך משמעותי; השינויים הטכנולוגיים בכל סביבות החיים, נמצאים גם במערכת החינוך שהתנהלה מאות שנים באופן פרונטלי מסורתי.

אל סביבת הלמידה נכנסים מכשירים וציוד טכנולוגי מכל הסוגים: אינטרנט, מחשבים, טאבלטים, מכשירי iPad, טלפונים חכמים, לוחות חכמים, מסכים אינטראקטיביים וכו'.
EduTech 2018: בסימן בית ספר העתיד - בית ספר 3.0 חזון ומציאות
ב-12 במרץ 2018 יתקיים הכנס השנתי של אנשים ומחשבים לתקשוב בחינוך – Edutech, בשיתוף קרן אתנה, שמפעילה פרויקטים בתחום החינוך המתוקשב, וידונו בו בבית הספר של העתיד. תשתתף בו גם חברת הטכנולוגיה Radix, שמפתחת מערכות שליטה ובקרה, שמתאימות לניהול פעילות דיגיטלית של משתמשים רבים בתחום החינוך.

שליטה ובקרה לכל מורה

בראיון שנתנה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן זקן, לאנשים ומחשבים לפני הכנס, הסבירה מדוע היא רואה חשיבות גדולה בהפיכת מערכת הלימוד למתוקשבת: "המטרה שלנו היא שלכל בתי הספר והגנים בכל הארץ יהיו את אותם האמצעים הטכנולוגיים החדשניים, כך שכל עובדי ההוראה וכל התלמידים, במרכז ובפריפריה, יקבלו את אותם המשאבים, וכך נצמצם את אי-השוויון".

המערכת הולכת וצוברת עוד מכשירים דיגיטליים ועוד מערכי שיעור, שמקדמים את רמת ההוראה, באופן שמותאם לעולם הדיגיטלי של התלמידים. אבל ככל שמתקדמת התפיסה המתודולוגית ועם ריבוי נקודות הקצה הלימודיות, הולך וגובר החשש מאיבוד שליטה על שמירת הכיתה במסגרת לימודים מסונכרנת, שמירה על קשב וריכוז לימודי והשליטה של המורה בהישגי התלמידים והתקדמותם.

זו הנקודה בה Radix נכנסת לתמונה. מיכאל שוהם הוא מנהל פתוח עסקי של החברה, שמנהלת כבר כשני מיליון מכשירים דיגיטליים בסביבת הלמידה, בישראל וברחבי העולם והוא מכיר היטב את הצרכים והיכולות של המערכות.

למה הוראה מתוקשבת צריכה ניהול?
"כל מערכת צריכה ניהול. אנו מעמידים לרשות בית הספר והמורים כלים לניהול המכשירים בעזרתם נעשית ההוראה המתוקשבת", הוא אומר. "אנחנו לא מנהלים תכנים ולא את מערך הלימודים. אנחנו מספקים למורים את היכולת ללמד ולפקח על הפעילות הנעשית תוך שימוש במכשור וציוד מתקדם המצוי בידי התלמידים והמורים".

"צריך להבין, שהשפע והגירויים במכשירים טכנולוגיים המחוברים לרשת האינטרנט הוא עצום ומסיח דעת ולכן הוא זקוק לניטור התנהלות מערך הלימודים ולשיפור היכולת לשמור על התלמיד במסלול לימודים תקין", הוא מוסיף.

ציוד טכנולוגי מכל הסוגים: אינטרנט, מחשבים, טאבלטים, מכשירי iPad, טלפונים חכמים, לוחות חכמים, מסכים אינטראקטיביים ועוד. צילום: יח"צ

ציוד טכנולוגי מכל הסוגים: אינטרנט, מחשבים, טאבלטים, מכשירי iPad, טלפונים חכמים, לוחות חכמים, מסכים אינטראקטיביים ועוד. צילום: יח"צ

איך צוות ההוראה מקבל את אותה שליטה?
"מורים צעירים שנחשפו לכלי שליטה, בקרה וניהול במהלך לימודיהם, מקבלים את המערכת באופן טבעי. אנשי חינוך ותיקים לפעמים נרתעים כשאנחנו מדברים על "כלי ניהול" למורים אבל יודעים היטב כי תלמיד צריך עזרה, והכוונה. כשהם נחשפים ליכולות המערכת, הם מבינים שהכלים הפדגוגיים שלנו חיוניים עבורם ומסייעים להכוונה ובקרה, כולל ניטור של אסור ומותר, כדי לקיים שיעור אפקטיבי".

ניהול ושליטה טכנית

שוהם מסביר שהמערכת של Radix פונה גם למנהלי המערך האדמיניסטרטיבי של מערך התקשוב. "הרי חינוך אינו שונה מכל עסק ולמנהל מערכת יש אינטרס לשמור על המערכת תקינה, בעלת שימוש מיטבי לאורך זמן ובמינימום עלויות. את הכלים לכך, אנחנו מספקים בין השאר", הוא אומר.

איך אתה מסכם את יתרונות המערכת?
"התקשוב במערך החינוך התחיל כרעיון כללי. הביצוע היה נקודתי, על פי שיקולי המוסד והתקציבים שעמדו לרשותו. ההערכה שלנו היא שתוך מספר שנים כל מערכי הלימוד יהיו ממוחשבים בצורה כזו או אחרת ויהיו כפופים לתקנים ורגולציות. כדי שכל אלה יעבדו בצורה מיטבית קיים צורך במערכת שליטה ובקרה, שאינו פחות חשוב מהצורך בתכנים לימודיים איכותיים".

עיניים בכל מקום. צילום: יח"צ

עיניים בכל מקום. צילום: יח"צ

"המערכת שלנו בנויה להכיל את השינויים האלה כבר עכשיו. בעזרת מערכת שליטה אופטימלית אחת ניתן לנהל פעילות ולתפעל תכנים בכל סוגי המכשירים: מחשבים, מכשירי iPad, טאבלטים, סמארטפונים, לוח חכם וכו' הפועלים יחד בכיתה ומחוץ לה, כקבוצת למידה מודרנית.

כבר עכשיו, מסכם שוהם, "המערכת שלנו מעלה את ערך מערכי השיעור, גם ברמת זמינות המערכת וגם בכלים שמעצימים את יכולות המורים (ובהתאמה גם את הביטחון העצמי שלהם) מול אותו מערך פדגוגי בו הם פועלים".

המערכת כולה היא פרי פיתוח כחול לבן – המוצר הישראלי היחיד מסוגו הפועל כבר היום במערכת החינוך.

להרשמה לאירוע לחץ כאן

אירועים קרובים