- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

האם הסמארטפון שלכם נגוע בתוכנת הריגול פגסוס?

הסערה שפרצה בעקבות התחקיר [1] שנערך במשותף על ידי 17 גופי תקשורת מכובדים ורציניים ברחבי העולם, שהעלה כי רוגלת פגסוס של NSO הישראלית מושתלת לפחות ב-50 אלף מכשירים בעולם, הובילה לגל של פרסומים על כלים המאפשרים לגלות האם בסמארטפון מותקנת רוגלה.

אחד הכלים הוא של iVerify, שהוסיפה לאפליקציה שלה (אפליקציה בתשלום) את היכולת לאתר פגסוס. בציוץ שפרסם ריאן סטורז, מהנדס אבטחה בחברת Trail of Bits שמוביל את הפיתוח של iVerify, הוא מציין: "עכשיו שחררנו את iVerify 2.0, שיכולה כעת לומר לכם אם היא מזהה עקבות של פגסוס".

גם ארגון אמנסטי אינטרנשיונל לזכויות אדם פרסם כלי המאפשר לבדוק האם הנוזקה הזאת מותקנת במכשיר הסלולר. הכלי נקרא MVT (ר"ת Mobile Verification Toolkit), וקוד המקור שלו זמין ב-GitHub [5]. כלי ה-MVT תואם לאנדרואיד ול-iOS, אך עדיין אין פתרונות מוכנים להתקנה מהירה של האפליקציה ויש לבנות אותם למכשירים הספציפיים בעזרת מחשב עם Linux או macOS. הכלי סורק רישומים של העברת נתונים – כמו מידע על היסטוריית הוצאת שיחות, הודעות SMS, הודעות תמונה ודברים נוספים – לשרת מרוחק. מאחר שהכלי במצבו הנוכחי מסובך לשימוש, הוא מומלץ רק למשתמשים בעלי ידע טכנולוגי או כאלה שחושדים שפגסוס מותקנת במכשיר שלהם.