- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

אחרי שלוש שנים: שחרור מוקדם לעובדת של ה-NSA שהדליפה חומר סודי

ריאליטי ווינר, לשעבר עובדת קבלן עבור הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי – ה-NSA, שהדליפה מידע סודי מהסוכנות, שוחררה באחרונה שחרור מוקדם מהכלא, לאחר פחות משלוש שנים. זאת, לאחר שוועדת השחרורים הסכימה לכך עקב התנהגות טובה. היא תבצע את שארית תקופת המאסר שלה בעבודות שירות למען הקהילה.

ווינר נכלאה לאחר שהדליפה לאתר The Intercept מסמכים בעלי הסיווג הגבוה ביותר – סודי ביותר – שבהם נכתב כיצד המודיעין הצבאי הרוסי פרץ, לכל הפחות, לתוכנת הצבעה אחת ועשה ניסיונות לפרוץ ליותר מ-100 מערכת בחירות מקומיות בימים שלפני ההצבעה לנשיאות, בנובמבר 2016. תפוגת הסיווג נקבעה למאי 2042. אלא שווינר שינתה את תאריך התפוגה למאי 2017, הדפיסה את הדו"ח ושלחה אותו לאתר החדשות.

בית המשפט דן את ווינר [1] באוגוסט 2018 לחמש שנים ושלושה חודשים בכלא. כלומר, היא הייתה אמורה להשתחרר בנובמבר 2023. במהלך תקופת מאסרה נערכו הפגנות למען  שחרורה. בפברואר 2020 היא הגישה בקשת חנינה [2] לנשיא דאז של ארצות הברית, דונלד טראמפ – וזו נדחתה. כעת, כאמור, החליטה ועדת השחרורים לשחרר אותה שנתיים וחצי לפני המועד שנקבע.

כחלק מתנאי השחרור נאסר על ווינר לשחרר הצהרות או להתראיין לתקשורת. עורכת דינה, אליסון גרינטר, צייצה בחשבון הטוויטר שלה הצהרה שבה היא כתבה כי "אני מאושרת להודיע שריאליטי ווינר שוחררה מהכלא. היא עדיין במשמורת, בתהליך מעבר, אבל אנחנו מלאי תקווה". היא ציינה כי "ווינר ומשפחתה ביקשו לשמור על פרטיות, ומנסים להחלים מהטראומה שבכליאתה ולהחזיר ככל הניתן את השנים שאבדו. השחרור שלה הוא לא תוצאה של חנינה או חמלה, אלא בגין התנהגות טובה שהיא הפגינה בכלא".