- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

נשים ומחשבים: מעין קמחי, עמותת תפוח

שם ותפקיד: מעין קמחי, סמנכ"לית מוצר, מנהלת האב קליקה רמלה, עמותת תפוח.

ותק בתפקיד: שלוש שנים.

תפקידים קודמים: מנכ"לית ומייסדת סטארט-אפים, מנהלת מוצר.

השכלה ושירות צבאי: M.Sc בהתנהגות ארגונית מאוני' תל אביב,  B.A במדעי ההתנהגות וניהול באוני' בן גוריון. אנימטורית ביחידת הדרכה בביס"ט, חיל אויר.

משפחה: נשואה לרועי הרשקוביץ, אמא לנבו (6.5) ונוגה (4.5) ואמא מאמצת של איימי, כלבת נחייה לעיוורים באימון.

מה הביא אותך לתחום הטכנולוגיה?

כנראה שהמחשב הראשון שהגיע אלינו הביתה כשהייתי בכיתה ב' אם אני זוכרת נכון, מחשב XT, שהריץ FROGGER וסוגר שטחים XONIX במיומנות מרשימה. הקסם הזה, של קופסה שחורה שמסוגלת לעשות דברים מופלאים היה נשגב מבינתי. בתיכון עשיתי חמש יח' בגרות במחשבים וחמש יח' ברובוטיקה, והקסם הפך למוחשי יותר. העובדה שיכולתי לכתוב אותיות במקלדת, על מחשב, וזה היה גורם לרובוט לזוז במרחב ולבצע פעולות עד היום בלתי נתפסת מבחינתי. טכנולוגיה יכולה לשנות עולמות, אני לא חושבת שיש אדם שיכול להרשות לעצמו לא לקחת חלק בזה בימינו.

האם את חושבת שיש אפליה נגד נשים בתעשייה?

אין לי ספק. היא לא תמיד מודעת אבל היא קיימת. זה כל כך מושרש ומובנה שאנחנו לא תמיד שמים לב לזה. בדברים קטנים וגדולים כאחד ובכל מקום.

האם נתקלת אישית באפליה נגדך בתעשייה על רקע היותך אישה?

הספיקו לי פגישות המשקיעים שעשיתי יחד עם השותף בסטארט-אפ הראשון שלי כדי לאמת את העובדה הזאת. פגישות שבהם השאלות הופנו רק לשותף שלי, המבטים היו אליו גם כשתחום התוכן המדובר היה שלי. הייתי ממש צריכה לדרוש את המקום שלי בחדר, להיות אקטיבית, לענות גם כשלא פונים אלי, לדבר יותר, להיות אסרטיבית, להבהיר למי שבחדר שאני הדמות שאיתה צריך לנהל את השיחה הזאת. זה הבהיר לי, שהדבר הזה שנקרא אפליה באמת קיים. למרות שגדלתי בתחושה שכל הדלתות פתוחות בפניי, ושאפליה שייכת לשנות ה-60, בפועל – העולם עדיין שם. יש לכולנו תפקיד בלשנות את המציאות הזו, ופגשתי כל כך הרבה נשים ואנשים טובים בתעשייה שאין לי ספק שזה ישתנה. בתפוח יש רוב נשי בהנהלה, במטה ובשטח, וכולן פועלות רבות כדי לייצר שוויון בתעשייה ולהנגיש את המקצועות הטכנולוגיים לאוכלוסיות שנמצאות בתת ייצוג בתעשייה, ובהן, כמובן, גם הנשים. נשים מדהימות כמו הקולגות שלי בתפוח וכל אלו שמתנדבות בעמותה או מגיעות אלינו להאב הן אלו שיביאו את השינוי. אין לי ספק שעבור נוגה שלי, העולם המקצועי כבר ייראה אחרת.