- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

אפיק גיימז במסמכים שהגישה לבית המשפט: אפל היא מונופול

סאגת המאבק המשפטי בין אפיק גיימס (Epic Games) לאפל (Apple) ממשיכה: בסוף השבוע האחרון פנתה יצרנית משחק פורטנייט הפופולרי שוב לבית המשפט והגישה מסמכים התומכים בטענותיה ובבקשה לצו מניעה מקדמי נגד אפל, ובהם היא מנסה לגרום לכך שבית המשפט יכריז על אפל כמונופול.

כזכור, אפיק טוענת כי התנאים שאפל מאלצת את המפתחים לעמוד בהם אינם חוקיים. מדובר במערכת התשלומים בתוך משחק, שאפל אינה מתירה למפתחים שיש להם אפליקציות בחנות App Store לאפשר ללקוחות תשלום במערכת תשלומים אחרת שהיא לא של אפל, כשהיא עצמה גוזרת עמלה של 30% מהתשלומים הללו.

אפיק טוענת כי אפל היא מונופול בהפצת אפליקציות ובתהליך התשלום ברכישה בתוך האפליקציה, ומצהירה כי "אפל אינה מערערת על כך שיש לה שליטה מלאה על הפצת אפליקציות בקרב יותר ממיליארד משתמשי iOS, או בתהליך התשלום בתוך האפליקציה, וגם לא על ההגבלות שמתחזקות את השליטה הזאת". למרות זאת, מציינת אפיק, "אפל טוענת כי היא אינה מונופול".

לכן, כאשר אפיק אפשרה למשתמשים שהורידו את משחק פורטנייט הפופולרי מהחנות של אפל לשלם על רכישות בתוך המשחק ישירות אליה – אפל מיד סילקה את המשחק מהחנות וסגרה את חשבונות המפתחים של אפיק במערכות ההפעלה שלה iOS ו-macOS. אפיק פנתה לבית המשפט בניסיון למנוע מאפל להמשיך את הפעולות האלה נגד המשחק שלה, נגד מנוע המשחקים Unreal Engine ונגד המפתחים.

במסמכים שהגישה אפיק מציינת כמה "חצאי אמיתות וכזבים שמיועדים להציג את אפיק כשחקנית רעה" – כלשונה.

למשל, היא מציינת, אפל טוענת כי אפיק העלימה את אפשרות התשלום בתוך המשחק, ולדבריה זהו שקר, כי "עדכון שערכה אפשר תשלום על רכישה בתוך המשחק הן לאפיק ישירות והן במערכת של אפל – זה לצד זה. התשלום באמצעות אפל בפורטנייט נשאר זמין עד שאפל חסמה אותו כשסגרה את חשבון המפתחים של אפיק".

אפל מצידה טוענת, כי העדכון של אפיק מה-13 באוגוסט מכיל סיכוני אבטחה שהמפתחת אפיק התכחשה להם. אפיק השיבה בקשר לכך, כי אפל לא הצליחה להציג שום ראיה כי אכן קיימים סיכוני אבטחה, ומציינת גם, כי טענתה של אפל כי אפיק הגישה נגדה תביעה כדרך להצית מחדש את העניין ההולך ופוחת במשחק – אינה נכונה.

במסמך שהגישה לבית המשפט, מאשימה אפיק את אפל, כי "בציינה ירידה לכאורה של 70% בהתעניינות בפורטנייט בין אוקטובר 2019 ליולי 2020, השתמשה אפל בנתונים מגוגל טרנדס תוך שימוש מכוון ומטעה בנתוני שיא של שבוע מסוים באוקטובר, כאשר אפיק קיימה אירוע שמשך תשומת לב עולמית". בתקופת זמן זו, משתמשי פורטנייט למעשה הוכפלו, לפי דברי אפיק.

בנוסף, בעוד אפל טוענת כי אפיק גובה מהמשתמשים ומהמפתחים עמלה על רכישות בתוך המשחק בזירת המכירות שלה, אפיק טוענת כי ההבדל בין החנות שלה ל-App Store הוא, שהמפתחים יכולים להחליט להשתמש במערכת התשלומים שלה לצורך רכישות בתוך המשחק, או במערכת אחרת, ואז הם לא משתמים שום עמלה לאפיק. אפשרות שנייה זו אינה קיימת ב-App Store של אפל.

עוד מציינת אפיק במסמכים שהגישה, כי היא "מצפה להציג במשפט את אי החוקיות בהתנהלותה של אפל". עד אז, היא מציינת, בית המשפט צריך לתת את צו הביניים, שבלעדיו היא תסבול מנזק בלתי הפיך – טיעון שאפל שוללת, בכך שהיא מצהירה שיצרנית המשחק למעשה יוצרת בעצמה את הבעיות בכך שהיא מציעה את הקישור לפלטפורמת התשלומים שלה עצמה. אפל גם אומרת כי הפתרון הוא בידיה של אפיק. כל שעליה לעשות הוא להסיר את הקישור הזה ובכך לאפשר את החזרת פורטנייט לחנות של אפל.

המשך יבוא.