תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » אינטרנט » קיבלתם תביעה או מכתב טרם הגשת תביעה בנושא נגישות אתר? מה לעשות?
אדם איכר, מנכ"ל נגיש בקליק. צילום: פרטי

קיבלתם תביעה או מכתב טרם הגשת תביעה בנושא נגישות אתר? מה לעשות?

הכותב מספק טיפים חשובים לבעלי אתרים כיצד לנהל את נושא הנגישות של האתר וכיצד לנהוג במקרה של תביעה או איום בתביעה בשל הפרת כללי הנגישות

מאת 6 במאי 2020, 10:51 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

בתקופה האחרונה התעורר גל תביעות ייצוגיות מצד כמה עורכי דין בנושא אי התאמות נגישות אתרי אינטרנט ואי עמידה בתקנות נגישות לשירות, סעיפים 34, 35 ו-91  מתוקף חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.

להלן טיפים חשובים כיצד לפעול אם קיבלתם מכתב איום מעורך דין או תביעה ייצוגית (וגם אם לא).

בדיקה: האם אתם מפרסמים הסדרי נגישות באתר? – התקנות מחייבות פרסום הסדרי נגישות מפורטים של הארגון/עסק.

את פרסום הסדרי הנגישות יש לשים בדף אחד תחת הכותרת "הסדרי הנגישות / הצהרת נגישות". יש לכתוב באודות החברה או בראש העמוד או בתחתית העמוד "הסדרי נגישות" עם קישור לדף המתאים.

פרסום הסדרי נגישות כולל ארבעה חלקים עיקריים: פירוט הסדרי הנגישות – הסדרי הנגישות למשרדים וחנויות בדגש על כל סניף ו/או חנות ו/או בניין (חניות, דרכי גישה, מעליות, שרותי נכים והתאמות ייעודיות ללקויי ראייה ו/או שמיעה); הצהרת נגישות על אתר האינטרנט; פרסום הסדרי נגישות נוספים בארגון בתחום טלפוניה, נהלים, אירועים, הדרכות עובדים ועוד; פרסום פרטי הקשר של רכז הנגישות בחברה – שם, טלפון ומייל.

האם ניתן לתבוע אותי אם אני לא מפרסם הסדרי נגישות? – כן. אפילו יחד עם ההקלות שמאפשרות 60 יום לתקן בעיות נגישות באתר על פי תקנה 35א(ד)(1). הקלה זו של 60 יום אינה חלה על פרסום הצהרת הנגישות, תקנה 35ה.

בדיקה ראשונית: האם האתר שלכם באמת לא נגיש? בדיקה ראשונית שניתן לבצע היא להוריד תוסף בדיקות לדפדפן chrome, שמאפשר לקבל אינדיקציה לגבי מצב הנגישות באתר (שני תוספי בדיקה חינמיים שניתן להוריד מחנות התוספים של Chrome: EqualWeb Accessibility Checker, ו-WAVE Evaluation Tool).

כל תוספי בדיקות הנגישות הקיימים היום בשוק יכולים לבדוק עד 70% מבעיות הנגישות, כך שגם אם כלי הבדיקות מראה על 0 שגיאות, אין זה אומר בהכרח שהאתר נגיש. בכל מקרה, עדיף לפנות לחברה המתמחה בהנגשת אתרים או בייעוץ להנגשת אתרים ולבצע בדיקה מקצועית.

בדיקה: האם יש לכם תוסף נגישות ופנייה לספק הנגישות שלכם? – אם באתר מוטמע רכיב נגישות כלשהו, אין זה אומר בהכרח שהאתר נגיש. אם הטמעתם רכיב נגישות חינמי, הוא לבדו אינו הופך את האתר שלכם לנגיש באופן מלא. העו"ד שתובע אתכם כנראה יטען שלא בוצעו מאמצים על מנת להנגיש את האתר, ועל כן לא חלים עליכם 60 ימי התיקון החלים על חברות אשר הנגישו את האתר שלהן.

אם שילמתם עבור ההנגשה,  יש לפנות לספק הנגישות שלכם לקבל ממנו מענה ותמיכה בתביעה. חשוב לבדוק בהסכם האם הספק לוקח אחריות במקרה של תביעות. בנוס, ניתן לפנות ליועץ נגישות חיצוני ולקבל חוות דעת.

60 יום לתיקון – האם אתם זכאים להם ומה לעשות בזמן הזה? – הרביזיה קובעת חובת פנייה מוקדמת לחייב במקרה של היעדר נגישות באתר או היישום, כדי לאפשר לחייב לתקן את ההפרה בטרם הגשת תביעה. במקרה זה, על החייב לתקן את ההפרה ולעמוד בדרישות הנגישות בתוך זמן סביר ולא יאוחר מ- 60 יום מיום קבלת ההודעה.

חשוב לציין, שהקלה זו של ה-60 יום נועדה עבור סטייה מזדמנת מהוראות התקנות בלבד ולא עבור אתרים שלא הונגשו כלל ולא ביצעו מאמצים לטובת הנגשת האתר (כמו להטמיע רכיב חינמי).

מסמכים – האם יש לי מסמכים באתר והאם הם נגישים? – כל מסמך שעולה לאתר בכל פורמט צריך להיות נגיש.

האופציה הראשונה היא להנגיש לבד (ניתן להיעזר בחוברת הנחיות). אופציה שנייה היא להוציא את העבודה לספק הנגשת מסמכים.

סרטונים – מה לעשות איתם? – לכל סרטון שמועלה לאתר יש להוסיף כתוביות בפורמט VTT, המאפשר הקראה על ידי טכנולוגיות מסייעות. בנוסף, יש לספק כותרות מורחבות, כלומר תיאור של התרחשויות משמעותיות הקשורות בסאונד.

לסיכום, אם הנגשתם את האתר שלכם באופן מלא עם יועץ נגישות ו/או עם חברת הנגשת אתרים ובכל זאת קיבלתם מכתב, אין סיבה לפאניקה, העבירו את המכתב ליועץ הנגישות שלכם, ואם יש פערי נגישות באתרכם דאגו לתקן אותם במסגרת 60 הימים המגיעים לכם במסגרת החוק.

אם לא הנגשתם את אתרכם באופן מלא ו/או הטמעתם רכיב נגישות חינמי בתקווה שיפתור לכם את הבעיות, מצבכם בעייתי יותר, והייתי ממליץ לפנות לעורך דין לטיפול בתביעה שקיבלתם, ורצוי עו"ד שיש לו ניסיון בתחום הנגישות. במקביל, יש לפנות לספק נגישות מקצועי שיבצע עבורם הנגשה מלאה לאתר לפי תקן 5568 ברמה AA ויספק לכם הצהרת נגישות כמחויב בחוק. בנוסף, רצוי לחבר בין העו"ד שמלווה אתכם לספק הנגישות לתיאום אסטרטגיה לטיפול בתביעה.

והכי חשוב – לבצע לפחות אחת לשנה בדיקה נגישות לאתר ולבצע התאמות אם התגלו פערי נגישות.

 

הכותב הוא מנכ"ל מנכ"ל נגיש בקליק.

קיבלתם תביעה או מכתב טרם הגשת תביעה בנושא נגישות אתר? מה לעשות? Reviewed by on . בתקופה האחרונה התעורר גל תביעות ייצוגיות מצד כמה עורכי דין בנושא אי התאמות נגישות אתרי אינטרנט ואי עמידה בתקנות נגישות לשירות, סעיפים 34, 35 ו-91  מתוקף חוק שוו בתקופה האחרונה התעורר גל תביעות ייצוגיות מצד כמה עורכי דין בנושא אי התאמות נגישות אתרי אינטרנט ואי עמידה בתקנות נגישות לשירות, סעיפים 34, 35 ו-91  מתוקף חוק שוו Rating: 0

הגיבו