- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

Corona Wake Up Call: ועידת חירום בינלאומית ביוזמת אראל מרגלית וקרן JVP

קרן ההשקעות הירושלמית JVP ביוזמת אראל מרגלית קיימה אתמול בערב ועידת חירום בינלאומית אינטראקטיבית ראשונה מסוגה בעולם, שמגייסת את קהילת החדשנות לפתרון משבר הקורונה. הוועידה התקיימה בשלושה מוקדים עיקריים: איטליה, ניו יורק וישראל.

בוועידה המקוונת, שהתקיימה באמצעות פלטפורמת webex של סיסקו, השתתפו ראש מערך החדשנות של ממשלת איטליה, יו"ר החדשנות של העיר ניו יורק, יו"ר רשת בתי החולים הגדולה באיטליה, חוקרים מובילים מהמכון הביולוגי, ממכון וייצמן וממכון מיגל, ענקית התרופות אסטרזניקה, מיקרוסופט, אקדמאים מרחבי העולם ואלפי סטארט-אפיסטים מהארץ ומהעולם בהובלת קרן JVP.

בסיום הועידה הושקה פלטפורמת המפגשים הווירטואליים של JVP תחת השם  Corona Wake Up Call, שתתמקד ביצירת קבוצות עבודה בין דיסציפלינות שונות במטרה למגר את הקורונה באמצעות חדשנות טכנולוגית.

אראל מרגלית, יו"ר ומייסד JVP, פתח את הוועידה בקריאה לראשי המדינות על רקע הבידול וסגירת הגבולות: "אסור למנהיגי העולם להתבדל. חייבים לייצר בסיס 'ביג דטה' בינלאומי בהשתתפות קהילת הסטארט-אפים במשימה להצלת חיים. הסטארט-אפיסטים של העולם אומרים – כדי להציל חיים, צריך לשתף פעולה. לצורך כך צריך לרתום את כל הגורמים: סטארט-אפים, בתי חולים, ממשלות, עיריות, חוקרים וגם חברות רב לאומיות. רק באסטרטגיה כזו ניתן לנצח את הנגיף ולהיערך נכון למאבק בנגיף הבא".

בוועידה השתתפו ראשי החדשנות של שני המוקדים הבוערים היום בקורונה, איטליה וניו יורק:

יו"ר החדשנות של העיר ניו יורק, לינדסי קלינטון, ציינה ש"אנחנו מרכז המגיפה, והקצב מוכפל מדי יום. המחסור הגדול שלנו הוא בציוד הרפואי. הוצאנו קול קורא לעיצוב וייצור מסיכות ומסננים וקיבלנו אלפי פניות תוך יממה".

דוד פלסקוני, המדען הראשי של איטליה, אמר: "אנחנו במצב שלא עמדנו בפניו מעולם. יש לנו אזורים תחת לחץ עצום. אנחנו מציעים שירותים דיגיטליים חינם לתושבי איטליה".

הדוברים התמקדו בארבעת האתגרים המרכזיים של ראשי מערכת הבריאות בעולם: אבחון וזיהוי אזורי אוכלוסייה מוכי הנגיף, איתור החיסון, טיפול מרחוק כדי למנוע הדבקה, וניתוח דטה באמצעות בינה מלאכותית.

ד"ר ערן זהבי, ראש מערך החדשנות במכון הביולוגי: "הסטנו את כל המחקר שלנו לטובת פיתוח חיסון שינטרל את נגיף הקורונה. התוצאות לניסויים שערכנו מעודדות. כדי להאיץ את התהליך אנחנו עובדים עם תעשיות מקומיות. אנחנו לא עושים את הכל לבד. עד כה בדקנו שיתופי פעולה עם לפחות 50 סטארט-אפים והסכמי שיתוף פעולה עם גורמים חיצוניים.

דוד זגדון, מנכ"ל מכון מיגל: "אנחנו עובדים שלוש שנים על חיסון לעופות. בשבוע הבא אנחנו מקווים להתחיל את הניסויים לחיסון בבעלי חיים במקביל למירוץ לגייס את המקורות התקציביים שיעזרו לנו להגיע לפיתוח משמעותי".

פרופ' ניראב שאה, אוניברסיטת סטנפורד: "למחלה של המאה ה-21 צריך פתרונות של המאה ה-21. אנחנו צריכים לעשות לטובת הטיפול את מה שטוויטר עשתה לעולם החדשות – להפוך את הפתרונות לדמוקרטיים יותר ומהירים יותר".

אמיר הרמתי, מייסד SparkBeyond Bio: "יש המון דטה שאנחנו אוספים מכל העולם. הוא גולמי, אבל באמצעות בינה מלאכות שיצרנו, אנחנו אוספים את המידע מכל העולם שמספק לנו תובנות. התחלנו למפות את הנדבקים בזמן אמת באיטליה. זה לא רק לחזות, אלא תגובה בזמן אמת. אנחנו פועלים גם בבריטניה ובאירופה".

מרגלית סיכם את הוועידה ואמר: "הביג דטה הוא כלי לחיזוי ההתפרצות הבאה, ובאמצעותו מדינות יוכולו לטפל באזורים מוכים ולא במדינות שלמות. ניתן להשתמש במדדים של חום ומדדים אחרים כדי לדעת מה קורה באוכלוסייה. צריך גם לקחת את הצוותים הרפואים לתת להם את האפשרות לטפל מרחוק בצורה אינטגלינטית וטובה בלי שהם יידבקו, כי זו אחת הבעיות הכי גדולות ששמענו עליהן מאיטליה וארה"ב. המטרה היא למנוע את המגיפה בפעולות פרואקטיביות".

לצפייה בוועידה [1].