- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

כיצד להצליח בגיוס וניהול עובדים מדור ה-Y?

"דור ה-Y שונה מהדורות שלפניו בהתנהגותו ובתפיסותיו. על מנת להצליח בגיוס עובדים מדור ה-Y, בשימור שלהם במקום העבודה וביכולת לנהל אותם, נדרש ליצור עמם מערכות יחסים עמוקות, הכוללות מילות באזז לצעירים", כך אמרה מאיה ורמוט, סמנכ"לית מגזר ציבורי, קבוצת SQLink.

ורמוט דיברה בכנס World eGov FORUM 2019, שנערך בשבוע שעבר במרכז הכנסים לאגו בראשון לציון, בהשתתפות מאות מקצועני IT מהמגזר הממשלתי-ציבורי.

לדבריה, "דור הבייבי בומרס נולדו לאחר מלחמת העולם השנייה, בשנים 1946-1959. לאחריהם הגיע לעולם דור ה-X, אשר נולד בין השנים 1960-1980. דור ה-Y נולד בין השנים 1981-1995, ואילו דור ה-Z נולד מ-1996 ואילך".

ורמוט הציגה בדבריה כיצד לנהל עובדים בעידן הדיגיטלי. היא אמרה, כי "הדור הצעיר גדל בעולם מרובה מסכים וטכנולוגיות דיגיטליות. הם מחפשים משמעות לחוויות בכל פן בחיים שלהם. הם יודעים להפריד בין החיים האישיים והמקצועיים, אך לא כשהדבר קשור לטכנולוגיה. הם לא יודעים לדחות סיפוקים ורוצים משובים מיידיים. הם סקרנים וצמאים לחידושים. אין להם יראה מפני מקורות סמכות ומנהלים והם חושבים שהם יודעים הכל".

"מנהלים צריכים להתאים את עצמם לעידן הדיגיטלי", אמרה ורמוט. "המענה לאתגר הניהולי הזה הוא ביצירת מערכת יחסים עמוקה עמם. יש לכרות מעין חוזה פסיכולוגי חדש, אשר כולל כמה היבטים: מנהיגות – הקשבה, מנטורינג וחונכות; חדשנות טכנולוגית; תקשורת עם שימת גבולות; משוב ומשוב הפוך; שקיפות, שיתוף והוגנות; וצמצום מסרים כפולים".

על פי ורמוט, "הסיוט הניהולי של הדור הצעיר הוא מנהל העוסק במיקרו-ניהול, מנהל אשר לא אכפת לו מהצרכים האישיים והמקצועיים של עובדיו, כזה המטיל את האשמה על כולם חוץ מאשר על עצמו. מנהל החלומות עבור העובדים הצעירים הוא מנהל המעניק השראה מקצועית וניהולית ואשר מייצר סביבת עבודה נעימה ומפרה. מנהל שכזה מבין, תומך ומייעץ לעובדיו, הוא גמיש מחשבתית ופתוח, הוא איש בעל ערכים, הוא מנהל אשר מעריך את עובדיו".

ורמוט ציטטה מחקר אשר בחן את הסיבות שבגינן עובדים מדור ה-Y עזבו את עבודתם. מהמחקר עולה, כי 27.1% עשו זאת כי הם לא התפתחו מחינה מקצועית. 22.9% עזבו את מקום עבודתם בשל שכר נמוך, ואילו 12.5% מהם עזבו את מקום העבודה בשל ריבוי שעות עבודה ועומס".

על פי ורמוט, "לדור ה-Y יש סדר עדיפויות בתרבות שבמקום העבודה: במקום הראשון נמצא הרצון לעבוד עם אנשים שהם נהנים מחברתם, והעדיפויות לאחריהם: עבודה עם מנהל שניתן לכבד אותו וללמוד ממנו; עבודה שבה ניתן ליצור איזון בין הבית ובין העבודה; מרחק קצר בין מקום העבודה והבית; ועבודה במקום עבודה שיש לו אחריות חברתית".

דור ה-Z, אמרה ורמוט, "הוא הדור שנולד בשנים 1996 ואילך. העבודה עבורם היא עוד תחנה בדרך לשלב הבא. הטכנולוגיה מצויה אצלם במרכז ההחלטות שלהם. ההתנהגות שלהם מחוברת למדיה החברתית". היא סיכמה באומרה כי "דור ה-Z הוא דור Y מוקצן".