- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

שירות חדש יאפשר להפעיל תעודות זהות ביומטריות מרחוק

רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה היום (ה') על השקת שירות חדש [1], שנועד להקל על קבלת תעודת זהות ביומטרית. הוא מאפשר לאזרחים, החל מהיום, להפעיל את התעודה הביומטרית שהם קיבלו אונליין – מהבית, מהמשרד או מכל מקום אחר שבו הם נמצאים.

עד כה, ההפעלה של התעודה הייתה צריכה להיעשות בהגעה פיזית לאחת מלשכות מרשם האוכלוסין או בטלפון, מה שהיה מצריך פעמים רבות המתנה ארוכה, בגלל העומס. כעת, עם השירות החדש, ניתן יהיה לבצע את ההפעלה מכל מחשב או מכשיר נייד, לאחר ביצוע כמה פעולות פשוטות ומהירות.

אורן אריאב, מנמ"ר סמנכ"ל טכנולוגיות דיגיטליות ברשות האוכלוסין וההגירה. צילום: קובי קנטור ז"ל

אורן אריאב, מנמ"ר סמנכ"ל טכנולוגיות דיגיטליות ברשות האוכלוסין וההגירה. צילום: קובי קנטור ז"ל

את הפרויקט הוביל אגף מערכות מידע ברשות האוכלוסין, בראשות אורן אריאב, סמנכ"ל טכנולוגיות דיגיטליות ברשות. אריאב אמר כי הוחלט על השירות החדש מפני שבמקרים רבים, אזרחים קיבלו את התעודה הביומטרית – אבל לא טרחו להגיע ללשכה או להתקשר כדי להפעיל אותה. כתוצאה מכך, קרו לא מעט מקרים שבהם בעלי תעודה נזקקו לשירות כלשהו וגילו שהתעודה שלהם לא הופעלה – מה שהצריך אותם לחזור לתורים הארוכים בלשכת האוכלוסין או להמתין זמן רב בטלפון. כעת, הם יוכלו לתקף את התעודה אונליין עם קבלתה, או כשיקרו מקרים כאלה.

שלושה מיליון בעלי תעודות ביומטריות

לדברי אריאב, "השירות מתאפשר בזכות האזור האישי בממשל זמין, שמאפשר רמת הזדהות ברמה גבוהה מאוד, שמספקת את הדרישות שלנו".

הוא ציין כי יישום השירות הוא חלק מראייתה של התעודה הביומטרית כמסייעת למתן שורה של שירותים לאזרח. חלק משירותים אלה כבר מיושמים, כמו האפשרות לשינוי כתובת אונליין. אריאב אמר כי "אלפי אזרחים, שבשל אי הפעלת התעודה נאלצו להגיע ללשכות, זוכים כיום לפתרון מתקדם. רשות האוכלוסין תמשיך לעשות מאמצים לשפר ולקדם יוזמות נוספות בשנה הקרובה".

כיום יש בישראל כשלושה מיליון אזרחים בעלי תעודות ביומטריות, וכ-800 אלף איש מקבלים תעודות כאלה מדי שנה. למעשה, כל מי שמגיע כיום לרשות האוכלוסין כדי לקבל או תעודת זהות מקבל תעודה ביומטרית, מאחר שעל פי החוק, לא ניתן עוד לקבל תעודות מנייר.