- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

אמזון סגרה את בסיס הנתונים האחרון שהחזיקה מתוצרת יריבתה, אורקל

AWS מבית אמזון סגרה את בסיס הנתונים האחרון של אורקל שהיה מותקן אצלה, בחטיבה הצרכנית – כך הודיעה אתמול (ג') ענקית הענן.

בפוסט שפרסמה בבלוג שלה מסרה החברה כי בסיס נתונים זה שירת את עסקי הצרכנות שלה, הכוללים את אמזון פריים, אלקסה וקינדל. במסגרת המהלך היגרו אנשיה 75 פטה-בייט של נתונים לבסיסי הנתונים שלה עצמה. בעבר, נתונים אלה אוחסנו על גבי כמעט 7,500 בסיסי נתונים של אורקל. יותר מ-100 צוותים היו מעורבים במאמץ זה, נמסר.

האוונגליסט הראשי של AWS, ג'ף בר, כתב בפוסט שההגירות הושלמו עם זמן השבתה מועט או בלא השבתה כלל. הוא ציין שכעת, כשהם משתמשים בבסיסי הנתונים שלהם, עלויות התחזוקה של בסיסי הנתונים צנחו ב-60% ומשכי ההשהיה קוצרו ב-40%. בר אמר גם כי עם מסדי הנתונים של AWS, קל לה יותר להגדיל את נתוני הפרסום שלה – תהליכים שלפני כן ארכו חודשים. הוא הוסיף שהדבר מאפשר כעת, בכל הנוגע לנתונים על הונאות של הקונים שלהם, ביצועים זהים או טובים יותר – במחצית העלות.

בר כתב בפוסט כי "במהלך השנים הבנו שאנחנו משקיעים זמן רב מדי בניהול ובהרחבת היקף הפעילות של אלפי מסדי נתונים של אורקל – מדור קודם".

עוד מהלך בהתרחקות של אמזון מאורקל

דחיקת בסיסי הנתונים מהחטיבה הצרכנית של AWS היא מהלך המהווה חלק מהמאמצים הרחבים יותר של אמזון להתרחק מהתוכנה של אורקל. בעבר, רשת CNBC דיווחה שאמזון מתכננת לעבור לחלוטין מבסיסי הנתונים שלה כבר בתחילת השנה הבאה – רעיון שלארי אליסון, המייסד וסמנכ"ל הטכנולוגיות של אורקל, לעג לו.

באפריל השנה רשמה אמזון עוד ציון דרך [1] במסע ההיפרדות שלה מבסיסי הנתונים של אורקל, על כל הטכנולוגיות הנלוות. החברה הודיעה אז שהיא השלימה במלואה את ההעברה של חטיבת הלקוחות לבסיסי הנתונים של AWS, כשהפעילות תהיה מבוססת על Aurora PostgreSQL ועל DynamoDB.

בנובמבר האחרון חשף מנכ"ל AWS, אנדי ג'סי, שהחברה העבירה את חטיבת העסקים הצרכנית ממחסן נתונים מבוסס אורקל לענן שלה עצמה, ופרסם בטוויטר ציוץ שעקץ את היריב: "אה, הו, תמשיך לדבר, לארי (אליסון – י"ה)".

על אף שאמזון שמה את ההמרה הזו כמטרה עילאית, והיא, כפי שניתן לראות, מתגאה לאורך התהליך ביכולת הטכנולוגית שלה לעשות זאת, המעבר לא היה חלק. לפי דיווחים שפורסמו בעבר, המעבר מאורקל גרם לפגיעה באיכות בסיס הנתונים, לפחות באופן זמני, שהובילה לבעיות שירות [2] ביום הקניות פריים דיי בשנה שעברה, כולל הדממה למשך זמן מה.