- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

בית המשפט מינה כונס נכסים למימד החמישי

השופט חגי ברנר מבית המשפט המחוזי בתל אביב הורה היום (א') על מינוי כונס נכסים לחברת הסייבר הישראלית המימד החמישי, שלפני תשעה חודשים הודיעה על הפסקת פעילותה, ולפני ארבעה חודשים [1] מכרה את הטכנולוגיה שלה ל-NSO ופיטרה עובדים. זאת, בעקבות בקשה של חברת המימון האמריקנית SQN Ventures.

ההחלטה התקבלה בהסכמה בין הצדדים והכונס שמונה הוא עו"ד יובל ברגיל. בפנייתה לבית המשפט טענה החברה האמריקנית שהמימד החמישי חייבת לה 11 מיליון שקלים בגין הלוואה שהעניקה לה ושכערבון, היא קיבלה שיעבוד לנכסיה.

המימד החמישי הוקמה ב-2014 על ידי גיא כספי ודורון כהן, ופיתחה טכנולוגיות אבטחת מידע המבוססות על בינה מלאכותית. היו לה ציפיות גדולות והיא רצתה לצרף לשורותיה מדינות כלקוחות, אלא שהדברים לא הלכו כפי שתוכנן, והחברה נסגרה ביולי האחרון. זאת, לאחר שגייסה עשרות מיליוני דולרים – שירדו לטמיון. לא עזר גם גיוסם של אנשים מוכרים בתעשייה הביטחונית, בהם היו"ר, רם בן ברק, שכיהן כמשנה לראש המוסד, והרמטכ"ל לשעבר, רא"ל (מיל') בני גנץ.

שמה של המימד החמישי עלה לאורך קמפיין הבחירות האחרונות, כ-"נשק" של הליכוד נגד גנץ, שטענה שמי שניהל חברה כושלת לא יכול לנהל מדינה. כמו כן, שמה של המימד החמישי עלה באחרונה בדו"ח מבקר המדינה, לאחר שזה קבע שהמשטרה נתנה לחברה פטור ממכרז, בעסקה להטמעת מערכת סייבר בארגון, ששוויה 50 מיליון שקלים – דבר שהחברה הכחישה. כך או כך, העסקה לא יצאה לפועל, עקב סגירתה של המימד החמישי.