תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » רפואה דיגיטלית מותאמת אישית – במעבדת החדשנות של סימנס בווינה
מעבדת החדשנות של סימנס בווינה. צילום: פלי הנמר

רפואה דיגיטלית מותאמת אישית – במעבדת החדשנות של סימנס בווינה

הנמר הגיע לביקור במעבדה בבירת אוסטריה והתרשם מהחדשנות שיש בה בתחומים טכנולוגיים שונים, ובהם בתחום החם של הבריאות הדיגיטלית

מאת 10 ביוני 2018, 16:05 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

הבריאות הדיגיטלית בכלל והרפואה המתואמת אישית בפרט הם בין התחומים החמים בעולם הטכנולוגי של ימינו. חברות וחוקרים רבים ממציאים טכנולוגיות שעוזרות לשפר את איכות החיים של אנשים רבים, ולעתים אף מצילות חיים – פשוטו כמשמעו. ולראייה, תוחלת החיים הולכת ועולה, כולל במדינות מתפתחות.

אחת החברות שעוסקות בנושא היא סימנס (Siemens). השם של סימנס מתקשר בדרך כלל לתחומים אחרים, אולם בזמן האחרון היא נכנסה גם לתחום המתפתח הזה. במסיבת עיתונאים שקיימה באחרונה בווינה הציגה החברה את פתרונותיה לתעשיית הייצור התהליכי והדגימה את יישומם הלכה למעשה בעולם הרפואה המותאמת אישית.

סימנס מציעה פתרונות בתחומי החשמול,, האוטומציה והדיגיטליזציה, כשרוב מתחרותיה מציעות בדרך כלל פתרונות רק באחד או שניים מהשלושה. צילום: פלי הנמר

סימנס מציעה פתרונות בתחומי החשמול,, האוטומציה והדיגיטליזציה, כשרוב מתחרותיה מציעות בדרך כלל פתרונות רק באחד או שניים מהשלושה. צילום: פלי הנמר

סימנס היא ענקית טכנולוגיה גלובלית, שפועלת כבר 170 שנים, והיא מעסיקה 377 אלף עובדים ברחבי העולם. ב-2017 עמד המחזור שלה על 83 מיליארד יורו והרווח הנקי – על 6.2 מיליארד. היא מתמקדת בחשמול, אוטומציה ודיגיטליזציה בעולמות שונים. עם פרוץ המהפכה התעשייתית הרביעית, פתחה באחרונה החברה את חטיבת ה-Digital Enterprise שלה, שמציעה לחברות בגדלים שונים ומענפים שונים להתחיל להשתמש בפתרונותיה כדי לשפר את התחרותיות שלהן בטווח הארוך.

אלה הפתרונות של סימנס, המשרתים את יצרני הפתרונות לתעשייה התהליכית בעולם ה-B2B2C. צילום: פלי הנמר

אלה הפתרונות של סימנס, המשרתים את יצרני הפתרונות לתעשייה התהליכית בעולם ה-B2B2C. צילום: פלי הנמר

"בזכות מוצרי ה-Digital Enterprise שלנו, הלקוחות כבר משיגים שיפורים בגמישות, בזמן הפיתוח, בנצילות ובאיכות", כך אמר אקהרד אברלה, מנכ"ל היחידה העסקית לאוטומטיזציית תהליכים של סימנס. "יכולות אלה מאפשרות להם להתמודד עם כמה מהאתגרים המאפיינים את התעשיות התהליכיות. החשיבות ההולכת וגוברת של הרפואה המותאמת אישית, לדוגמה, מגבירה את הביקוש בקרב התעשיות הפרמצבטיות לטכנולוגיות דיגיטליות, המאפשרות ייצור רציף ונטול נייר של אצוות (Batches) קטנות יותר, עד לגודל אצווה של פריט אחד".

אקהרד אברלה, מנכ"ל היחידה העסקית לאוטומטיזציית תהליכים של סימנס. צילום: פלי הנמר

אקהרד אברלה, מנכ"ל היחידה העסקית לאוטומטיזציית תהליכים של סימנס. צילום: פלי הנמר

דניאלה בוכמאייר, מנהלת קבוצת החדשנות ופיתוח היישומים ב-GEA CEE, לקוחה של סימנס, דיברה על טיפול בסרטן באמצעות תאים עצמוניים ואמרה כי הוא "מאפשר לנו, בראשונה, לרפא את המחלה ולא רק לטפל בה. הייצור של אלפי אצוות נפרדות במקביל – כאשר כל אצווה מבוססת על חומר תאי שמקורו במטופל יחיד החוזר למטופל הספציפי – מצריך פתרונות חדשים בתחומי הייצור, ניהול הנתונים והלוגיסטיקה הכוללת של שרשרת האספקה. טכנולוגיות דיגיטליות ומחשוב חכם המבוסס על לימוד עצמי יהיו החלוצים שיאפשרו מסחור רחב היקף של טיפולים חדשניים אלה".

דניאלה בוכמאייר, מנהלת קבוצת החדשנות ופיתוח היישומים ב-GEA CEE, לקוחה של סימנס. צילום: פלי הנמר

דניאלה בוכמאייר, מנהלת קבוצת החדשנות ופיתוח היישומים ב-GEA CEE, לקוחה של סימנס. צילום: פלי הנמר

גידול שנתי של 7% בחמש השנים הבאות

להערכת אנליסטים מ-ARC, שוק תוכנות הטכנולוגיה התפעולית המיועדות לתעשיות התהליכיות צפוי לגדול בשיעור שנתי ממוצע של 7% במהלך חמש השנים הבאות. הדבר נכון במיוחד בתחומי הפרמצבטיקה והביוטכנולוגיה, בהם צפויים שיעורי צמיחה שנתיים גבוהים מהממוצע – של 9% – במהלך פרק זמן זה.

תמציתה של התרופה האישית לחולה: התאמה למידע הגנטי או מידע אחר של כל חולה בנפרד. צילום: פלי הנמר

תמציתה של התרופה האישית לחולה: התאמה למידע הגנטי או מידע אחר של כל חולה בנפרד. צילום: פלי הנמר

מסיבה זו, סימנס מקדמת את הדיגיטליזציה של תעשיות התהליכיות בשילוב עם קידום המחקר והיישומים המעשיים בענפים אלה: מעבדת ה-Living Lab for Process Industries שבווינה, לדוגמה, מאפשרת הדגמה מעשית של תהליכי ייצור ביו-טכנולוגיים. הפעילויות העיקריות כוללות הטמעה מוכוונת פרקטיקה של נושאי מחקר בצורת פרויקטים או ניתוחי מקרה, כאשר לקוחות סימנס ועובדיה מעורבים בפעילויות השונות, לדוגמה, בצורת הדרכה. בין היתר, בוחן צוות ה-Living Labs את האפשרויות הגלומות במערכת ההפעלה הפתוחה ומבוססת הענן MindSphere, המיועדת לאינטרנט של הדברים. כך, הנתונים המופקים במהלך הייצור ניתנים לאחסון מאובטח בענן, וכן לניתוח ולשימוש לצורך מיטוב המערכות.

פעילות בתחום החדשנות והיזמות

מעבדת החדשנות של סימנס בווינה היא רק דוגמה אחת לפיתוח של החברה בתחום החדשנות והיזמות, שמתבצע בכל המדינות והחטיבות שבהן סימנס פועלת, ובישראל בפרט. בשנה שעברה השיק התאגיד בארץ תכנית חדשנות פתוחה בשם Siemens Dynamo, המאפשרת לסטארט-אפים ישראליים הזדמנות להריץ את מוצריהם בקווי ייצור של חברות גדולות במשק כגון כתר פלסטיק, נטפים ושטראוס.

מעבדה משלבת את תחומי פתרונותיה של סימנס: חשמול, אוטומציה ודיגיטציה. צילום: פלי הנמר

מעבדה משלבת את תחומי פתרונותיה של סימנס: חשמול, אוטומציה ודיגיטציה. צילום: פלי הנמר

מספר סטארט-אפים כבר החלו את פעילותם עם סימנס במסגרת תכנית זו. אחד מהם הוא FieldBit, המפתח תוכנה לייעול העבודה של טכנאי שירות בעזרת טכנולוגיית המציאות הרבודה. חברה נוספת היא Precog, ששואפת ליצור מפעל ללא תקלות באמצעות פתרון המשלב בינה מלאכותית, אינטרנט של הדברים והבנת הפעילות הבסיסית של כל מכונה לעומק. במקביל לפעילות של Siemens Dynamo, פועלת בארץ קרן ההשקעות העולמית של סימנס – Next 47. הקרן משקיעה גם בחברות סטארט-אפ וגם בחברות מבוססות, מתוך מטרה לשפר ולהרחיב את הפורטפוליו שסימנס מציעה ללקוחותיה. היא פעילה כיום בעיקר בארצות הברית, גרמניה, סין וישראל.

אלכס בונאי, שותף-מנהל ב-Siemens Dynamo. צילום: יח"צ

אלכס בונאי, שותף-מנהל ב-Siemens Dynamo. צילום: יח"צ

לדברי אלכס בונאי, שותף-מנהל ב-Siemens Dynamo, "אנחנו מאמצים חברות חדשניות בישראל ובעולם. החברה מפתחת את החדשנות שלה גם עבור עצמה וגם עבור לקוחותיה. המעבדה בווינה עוסקת כיום בעיקר בעידוד חדשנות מתוך החברה, בזמן שהתכנית בישראל פועלת במודל של חדשנות פתוחה, המאפשרת שיתופי פעולה עם חברות חיצוניות. הסטארט-אפים הישראליים בתכנית משתמשים במוצרים ובטכנולוגיות שלנו על מנת לפתח את רעיונותיהם ואף עשויים להפוך לשותפים שלנו. המטרה בכך היא לא רק לפתח את התעשייה והטכנולוגיה הישראלית, אלא גם להגיע לפרישה עולמית רחבה".

רפואה דיגיטלית מותאמת אישית – במעבדת החדשנות של סימנס בווינה Reviewed by on . הבריאות הדיגיטלית בכלל והרפואה המתואמת אישית בפרט הם בין התחומים החמים בעולם הטכנולוגי של ימינו. חברות וחוקרים רבים ממציאים טכנולוגיות שעוזרות לשפר את איכות החי הבריאות הדיגיטלית בכלל והרפואה המתואמת אישית בפרט הם בין התחומים החמים בעולם הטכנולוגי של ימינו. חברות וחוקרים רבים ממציאים טכנולוגיות שעוזרות לשפר את איכות החי Rating: 0

תגובות (1)

  • Avatar

    אוהד צפרוני

    עושה חיים, מבלה, רואה עולם. צובר ידע

הגיבו