רשות החדשנות משיקה: מסלול לקידום יזמות טכנולוגית בחיפה

מסלול ההטבה - בהשקעה של 25 מיליון שקלים למשך 4 שנים - נועד כדי להגדיל את מספר חברות הסטארט-אפ בעיר חיפה, בדגש על רובע העיר התחתית

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, ושר האוצר, משה כחלון. קרדיט: דוברות משרד הכלכלה

רשות החדשנות משיקה מסלול חדש, במטרה לקדם יזמות טכנולוגית ולהגדיל את מספר חברות הסטארט-אפ בעיר, בדגש על רובע העיר התחתית. בימים אלו מכריזה הרשות על הליך תחרותי לבחירת גורם מבצע, אשר ירכז פעילות עירונית זו. השתתפות המדינה במימון אותו גורם מבצע תתבטא במענק בסך 25 מיליון שקלים למשך 4 שנים.

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "ההיי-טק הינו קטר הצמיחה של המשק, והשקעה בהיי-טק במטרופולין חיפה תוביל לפריחת ההיי-טק במחוז הצפון כולו ובעיר חיפה בפרט. חיזוק הקשרים בין המוסדות להשכלה גבוהה, בתי החולים, חברות ההיי-טק הגדולות שפועלות בעיר והיזמים יביא לשגשוג של העיר, מקומות תעסוקה בפריון גבוה וצמיחה מואצת של חברות חדשות וטכנולוגיות מתקדמות".

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: "זיהינו בעיר חיפה פוטנציאל יזמי רחב שאינו ממומש כיום. מסלול ההטבה הנוכחי יאפשר להגדיל משמעותית את מספר היזמים וחברות ההזנק הפועלות בחיפה, ולייצר בה זירת פעילות כלכלית-חדשנית מתקדמת, אשר תשרת לא רק את תושבי העיר, אלא את מחוז הצפון כולו".

מחוז הצפון וחיפה – לוקים בחסר בתחום היזמות

האקו-סיסטם החיפאי הקיים כיום מכיל מספר אתגרים המביאים לקושי במשיכת חברות ויזמים טכנולוגיים לעיר. ראשית, חברות טכנולוגיות בינוניות וגדולות הפעילות בעיר מהוות אבן שואבת לכישרונות בתחום, המעדיפים לפנות אליהן על פני הקמת חברות סטארט-אפ חדשות בעצמן.

על אף המסה קריטית של תעשיית היי-טק הקיימת בחיפה, רק 4% בלבד מכלל חברות ההזנק בישראל נמצאות בה. שנית, היזמים שכן מעוניינים להישאר בעיר חיפה ובאזור הצפון, לא זוכים למענה מספק לצרכים כגון: אקסלרטורים, "האבים", מקורות מימון, קהילה ותרבות יזמית. בעיר שוכנים בתי חולים העוסקים במחקר חדשני, מוסדות השכלה גבוהה, מהחשובים בארץ ובעולם, ואוכלוסייה ומגוונת, כולל בני מיעוטים וחרדים – כל הגורמים הללו יכולים להיות עוגנים להקמה והצלחה של סטרט-אפים בחיפה.

לאור כל זאת, ובהתאם להחלטת הממשלה מס' 2262 לפיתוח כלכלי של מחוז הצפון בכלל והעיר חיפה בפרט, ולדו"ח המלצות ועדת היגוי ברשות מנכ"ל משרד האוצר, שי בבא"ד, לחיזוק ולביסוס מעמדה של חיפה כמוקד תעשייה עתירת ידע, מכריזה כעת רשות החדשנות על מסלול הטבה חדש ליזמות טכנולוגית בעיר חיפה. המסלול ינוהל על-ידי זירת ההזנק ברשות, יחד עם הגורם המבצע אשר ייבחר בהליך תחרותי, על מנת להביא לקידום יזמות טכנולוגית והגדלת מספר חברות הסטארט-אפ בעיר חיפה, כאמור, בדגש על רובע העיר התחתית. אל מול הקצאת משרד האוצר לתכנית, בדמות תקציב ייחודי של 25 מיליון שקל, יתבקש הגורם המבצע להציג מימון משלים ל-5 מיליון שקלים לפחות.

"בחיפה קיימים יתרונות רבים היוצרים תשתית ראשונית מספקת לטובת היווצרות אקו-סיסטם יזמי", מציינת אניה אלדן, סמנכ"לית רשות החדשנות ומנהלת זירת ההזנק אשר תוביל את המסלול לצד הגורם המבצע אותו תבחר.

"מרחב אורבני החיוני ליזמות"

"היותה של חיפה מטרופולין רחב ידיים, מקנה לה מרחב אורבני החיוני ליזמות. הטכניון ואוניברסיטת חיפה הקיימות בה מהוות ספקיות של כוח אדם איכותי ומוקד משיכה ליזמים. כל אלה מצטרפים לתשתית קיימת של תעשיית היי-טק, אקדמאים ערבים מהצפון, המהווים פוטנציאל צמיחה אזורי וקיומם של בתי חולים מובילים.

אנו מקווים שבעזרת מסלול ההטבות החדש נראה גידול במספר אקסלרטורים, האבים וחברות הזנק בעיר. זאת, לצד גידול במספר היזמים באוכלוסיית המיעוטים והחרדים המשולבים בקהילת היזמות העירונית. התכנית תנוהל לצד תכניות נוספות של רשות החדשנות ותשלים אותן. יש לנו כבר חממה בחיפה, מוקמת בימים אלו מעבדת חדשנות ואנו תומכים גם בחברות צעירות שיושבות בחממת טאקווין בעיר התחתית".

אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות, בירך על השקת המסלול החדש וציין כי: "מניסיוננו, נוכחות של מספר גבוה של חברות קטנות ובינוניות מייצרת סביבת אקו-סיסטם של יזמות. לא זאת בלבד, נוכחות של חברות הזנק מאפשרת לעובדים צעירים לצבור ניסיון בתחום, ובאמצעות הפריה הדדית תוכל להיווצר קהילת היי-טק מקומית וסביבה יזמית פעילה, אשר בתורה, תמשוך משקיעים וחברות נוספות. אין ספק שחיזוק האקו-סיסטם היזמי בחיפה יהווה אבן שואבת לכלל מחוז הצפון, אשר לוקה בחסר בתחום היזמות".

כנהוג, הצעת היוזמה מונחת על שולחנם של שר הכלכלה ושר האוצר לאשרור. בנוסף, בשל המיקוד הגאוגרפי דורש המסלול את אישור ועדת הכספים של הכנסת.

 

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים