תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » הכיוון: הוראה מתוקשבת בכל בית ספר
יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים. צילום: יח"צ

הכיוון: הוראה מתוקשבת בכל בית ספר

יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים, מספרת על התכניות להכשרת מורים לעידן המתוקשב ושמירה על מעמדו של המורה כמקור הסמכות בכיתה

מאת 19 בפברואר 2018, 17:31 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

בן דוד: "דור העתיד שלנו גדל בתקופה מאתגרת ועלינו מוטלת האחריות להכשיר את הצעירים להיות אנשים טובים, ערכיים, יצירתיים ובעלי יכולת לעבוד בצוות - לצד כישורים טכניים, טכנולוגיים ומחקריים. ההווה של מערכת החינוך מקרין באופן ישיר על העתיד של המדינה"

מערכת החינוך מתנהלת בתקופה מורכבת, שבה מתרחשים כל הזמן שינויים טכנולוגיים, שמשפיעים הן על המורים והן על התלמידים, ומעצבים את בית הספר העתידי. במקביל, נאבקים המורים וראשי משרד החינוך על שמירת מעמדו של המורה ומשקיעים מאמצים כדי לאפשר לו להתאים את עצמו לעידן החדש. זאת, מבלי לפגוע בעקרון הבסיסי, לפיו המורה נשאר מקור הסמכות החינוכית בכיתה, ושום אמצעי טכנולוגי או סביבה דיגיטלית לא יכולים להחליף אותו.

כיצד ייראה בית הספר העתידי? מהו החזון של אלה שמעצבים את החינוך? ומהי המציאות בשטח? אלה בין השאלות שיעלו בכנס השנתי של אנשים ומחשבים לתקשוב בחינוך, Edutech, שייערך בחודש הבא. הכנס מתקיים בשיתוף קרן אתנה, בראשות אורי בן ארי, שמפעילה פרויקטים שונים בתחום, בהם מחשב לכל מורה.

אחד הגופים הנוספים ששותף לפרויקטים הללו ולכנס הוא הסתדרות המורים, שהמזכ"לית שלה, יפה בן דוד, הצהירה כבר מהיום הראשון שנכנסה לתפקידה שהיא מתכוונת לעסוק בצורה אינטנסיבית בקידום מעמד המורה ובהכשרתו לקראת העידן החדש – כדי שהתלמידים יקבלו חוויית לימוד משמעותית יותר. בן דוד תהיה אחת מדוברות המפתח בכנס, והיא עומדת לדבר בו על החשיבות של ההוראה המתוקשבת והכנסתה למערכת החינוך. "ההוראה המתוקשבת הוכיחה את עצמה כבעלת ערך לתלמידים ולעובדי ההוראה כאחד", אמרה בן דוד בראיון לאנשים ומחשבים. "עובדי ההוראה חייבים להתקדם ביחד עם החידושים הטכנולוגיים – וזה אכן קורה בשטח".

לדבריה, "המטרה שלנו היא שלכל בתי הספר והגנים בכל הארץ יהיו את אותם האמצעים הטכנולוגיים החדשניים, כך שכל עובדי ההוראה וכל התלמידים, במרכז ובפריפריה, יקבלו את אותם המשאבים, וכך נצמצם את אי השוויון". כאן ראוי לציין שקצב השינוי הטכנולוגי במערכת החינוך אמנם הולך ומואץ, אבל הדרך עוד ארוכה.

בן דוד דיברה בראיון עם על מעמד המורה ואמרה כי "אין ולא יכול להיות תחליף למורה או לגננת, שיושבים עם כל ילד, רואים אותו ויודעים לחזק אותו במילה טובה. בסופו של דבר, צריך למצוא איזון שיאפשר גם לימודים באמצעים טכנולוגיים לכולם וגם הוראה אנושית וחמה, שרואה את התלמידים ומפתחת אצלם כישורים חברתיים ויצירתיות".

ועדיין, מעמד המורה טעון שיפור ושינוי. מה אתם עושים בעניין?
"אנחנו פועלים בכל חזית אפשרית: טיפול במכת האלימות נגד עובדי ההוראה, תיקון עיוותי עבר בשכר המורים, קידום חקיקה לעיגון ושיפור מעמד עובדי ההוראה ועוד. אנחנו חותרים להביא לשינוי תפיסתי עמוק בקרב מקבלי ההחלטות ולהביא לכך שהסיסמאות יהפכו למעשים. על המדינה להשקיע בעובדי ההוראה ובשכרם, כי מדובר בעובדים מסורים, שעושים לילות כימים לטובת הילדים שלנו. קצנו בסיסמאות על חשיבות הנושא ואנחנו דורשים מעשים בשטח.

דור העתיד שלנו גדל בתקופה מאתגרת ועלינו מוטלת האחריות להכשיר את הצעירים להיות אנשים טובים, ערכיים, יצירתיים ובעלי יכולת לעבוד בצוות – לצד כישורים טכניים, טכנולוגיים ומחקריים. ההווה של מערכת החינוך מקרין באופן ישיר על העתיד של המדינה, ועלינו לאחד כוחות ולדאוג למעמד עובדי ההוראה, לתנאי העבודה שלהם ולשכרם".

אילו פעולות אתם עושים כדי להעמיק את התקשוב בחינוך – הרגיל והמיוחד?
"ביחד עם קרן אתנה, אנחנו משתפים פעולה בתכנית iPad לכל מורה לחינוך מיוחד, שמטרתה להעצים את מורי החינוך המיוחד בישראל, שעושים עבודת קודש, ולאפשר להם לתקשר טוב יותר עם תלמידיהם. כמו כן, אנחנו ממשיכים ביחד אתם בתכניות טאבלטים למורים למדעים ומחשב נייד לכל מורה, ובכוונתנו לפנות למקבלי ההחלטות על מנת להרחיב את המימון לתכניות אלה, שמקנות גישה למגוון רחב של חומרי לימוד ומשנות באופן משמעותי את חייהם של התלמידים. המורים והמורות יכולים להכין בעזרת ה-iPad תכנית לימודים מיוחדת לתלמידים, והם יכולים להמשיך את חוויית הלמידה בביתם, לאחר שהם חוזרים מבית הספר".

מתעניינים בתקשוב במערכת החינוך? רוצים לשמוע עוד? הירשמו לכנס Edutech.

הכיוון: הוראה מתוקשבת בכל בית ספר Reviewed by on . מערכת החינוך מתנהלת בתקופה מורכבת, שבה מתרחשים כל הזמן שינויים טכנולוגיים, שמשפיעים הן על המורים והן על התלמידים, ומעצבים את בית הספר העתידי. במקביל, נאבקים המו מערכת החינוך מתנהלת בתקופה מורכבת, שבה מתרחשים כל הזמן שינויים טכנולוגיים, שמשפיעים הן על המורים והן על התלמידים, ומעצבים את בית הספר העתידי. במקביל, נאבקים המו Rating: 0

הגיבו