- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

משרד הפנים: רבע ממקבלי תעודות הזהות הביומטריות לא הפעילו אותן

26% מהאזרחים שקיבלו עד כה תעודות זהות ביומטריות כלל לא הפעילו אותן – פעולה המהווה תנאי לכך שהן ייכנסו לתוקף. לטענת רשות האוכלוסין, מדובר באדישות.

הנתון נחשף בישיבת ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, שאישרה היום (ב') את התקנות הנוגעות לאופן המסירה של התעודות, כך שניתן יהיה לקבל אותן גם באמצעות שליח של הדואר. בתחילה אושרו התקנות כהוראת שעה עד סוף השנה, מאחר שבוועדה הביעו חשש ממסירה באמצעות הדואר, ועתה הן נכנסו לתוקף באופן סופי.

מנתונים שהעביר משרד הפנים לוועדה על פרויקט מסירת תעודות הזהות, שנקרא פרויקט מזור, עולה כי בין סוף ינואר לסוף אוקטובר השנה, מתוך 388,111 תעודות נמסרו לתושבים 353,185, שהן 91% מהכמות שדוורה. כ-5% נוספים היו בדרכם לתושבים ו-17,687 תעודות, שהן 4.56%, הוחזרו ללשכת האוכלוסין בשל אי דרישה או בקשה למסירה בלשכה. מהנתונים עולה כי מרבית התעודות נמסרו בתוך 10 ימים וכי כ-70 תעודות אבדו.

ואולם, רק 74% מהתעודות הופעלו על ידי התושבים – למרות פניות חוזרות של הלשכה לתושב. כלומר, התושבים קיבלו את התעודות לידיהם, אך לא הפעילו אותן כנדרש באמצעות SMS או הודעה קולית (עבור אלה שאין להם טלפון נייד או שבבעלותם טלפון כשר). 3%, שהם 8,601 אזרחים, חזרו ללשכות על מנת להפעיל את התעודה מחדש.

"אין תעודה ששוכבת לה אי שם"

מוטי נונברג, מנהל פרויקט טכנולוגיות וביומטריה במשרד הפנים, אמר כי "הנתונים מראים שהדואר עומד בכל הקריטריונים שקבענו. אין תעודה ששוכבת לה אי שם".

לדברי ח"כ יעל גרמן, שניהלה את הישיבה, "מצב שבו אזרח לא צריך לכתת רגליו הוא טוב יותר ויש בזה שיפור השירות, אבל הנתונים אינם מזהירים, אם בין 80 ל-90 אלף איש לא הפעילו את התעודות".

עו"ד עירית וייסבלום, יועצת משפטית לרשות האוכלוסין, ציינה ש-"מי שלא מאתחל ומפעיל את תעודת הזהות שלו – בכל מקום שבו יבקש שירות לא תופיע במחשב אינדיקציה לכך שיש לו תעודת זהות". ח"כ גרמן הביעה חשש ממצב שבו אדם יינזק מאחר שלא הפעיל את תעודת הזהות הביומטרית, למשל על ידי כך שיקבל קנס משוטר. "אני רוצה שיהיה ברור שאדם שיש לו תעודה ולא עשה פעולה טכנית – לא ייקנס", ציינה.

בנוסף, נקבע כי הוועדה תקבל אחת לשנה דיווח מרשות האוכלוסין על יישום התקנות וכן כי משרד הפנים ייצא בקמפיין ליידוע הציבור אודות הליך ההפעלה של התעודות הביומטריות.