כונן USB עם מידע סודי של נמל התעופה הית'רו נמצא ברחוב

לא ידוע כיצד הגיע הכונן, שהיה עמוס ב-2.5 ג'יגה בייט של תכני אבטחה מגה-סודיים, לרחוב לונדוני ● בין המידע שנכלל בו: פרטי אבטחה מדויקים הקשורים במלכה ובשרים בממשלה הבריטית

איך קרה מחדל אבטחה כה חמור לאחד מנמלי התעופה הגדולים בעולם? צילום אילוסטרציה: LusiaLeal Photography, BigStock

עובר אורח אקראי מצא בלונדון כונן USB אבוד שמכיל חומרים סודיים ביותר של נמל התעופה הית'רו. החומר שהתגלה על הכונן כולל מידע אבטחה קריטי, כמו נתיבי הבריחה ונתיבי הנסיעה של מלכת בריטניה, אליזבת' השנייה.

האזרח נתקל בכונן האבוד ברחוב אילברט, מדרום לקווינס פארק שבצפון לונדון – אזור המרוחק כ-10 ק"מ מהית'רו, שהוא נמל התעופה הגדול ביותר בבריטניה ומספק שירותים ל-75 מיליון נוסעים ול-80 חברות תעופה בכל שנה.

לאחר שגילה 76 תיקיות עם מפות, מסמכים וסרטונים, כתכולת הכונן, שלא הוצפן ולא נזקק לסיסמה, העביר האדם את הקושחה לסאנדיי מירור (Sunday Mirror), שדיווח כי הכונן האבוד מכיל 2.5 ג'יגה-בייט של מידע אבטחה קריטי. על פי העיתון, בין השאר כולל מידע זה את המסלולים המדויקים שבהם השתמשה המלכה בעת שנסעה לנמל התעופה ואת אמצעי האבטחה שנועדו להגן עליה, לוח זמנים של סיורים נגד טרור, מפות המציינות את מיקומן של מצלמות טלוויזיה במעגל סגור, ופרטיהם של מנהרות ופירים לבריחה המקושרים לרכבת האקספרס של הית'רו. כמו כן, נחשפו מסלולים המשמשים את שרי הממשלה ונכבדים זרים, תרגולת הזיהוי הנדרש בכדי לגשת לאזורים של נמל התעופה ומידע על מערכות מכ"ם המשמשות לסריקת המסלולים.

"כל התיקיות האלה היו שם; לא יכולתי להאמין"

"הייתי סקרן לדעת מה הכונן מכיל, כך שכמה ימים אחרי שמצאתי אותו, כשהלכתי לספרייה, חיברתי אותו למחשב", סיפר האיש שמצא את הכונן למירור. "כל התיקיות האלה היו שם. לא יכולתי להאמין", אמר. האזרח, שזהותו לא נחשפה, סיפר גם כי על אף שתוכנם של כמה מהמסמכים היה מסומן כ-"סודי" או "מוגבל", עדיין ניתן היה לקרוא אותם.

גילוי הכונן מגיע שבועות לאחר שדרגת איום הטרור בבריטניה הועלתה לקריטית בעקבות הפיגוע שהתרחש בספטמבר בתחנת פרסונס גרין של הרכבת התחתית בלונדון.

לא ברור איך כונן ה-USB התגלגל להיות מונח כך סתם ברחוב. "אם הוא היה מגיע לידיים הלא נכונות, הוא (הכונן – ג"פ) היה מייצג איום עמוק במונחים של טרור או ריגול", אמר מקור ביטחוני למירור.

הנמל ער לאיומים המתפתחים ומעדכן נהלים על בסיס יומי

המירור העביר את המידע לנמל התעופה הית'רו, שם אמר גורם פנימי שכונן ה-USB מהווה "סיכון לביטחון הלאומי" ושגילויו הביא ל-"בדיקה מאוד מאוד דחופה".

בהצהרה מטעם הית'רו אושר כי רשויות הביטחון של השדה השיקו חקירה פנימית בכדי "להבין איך זה קרה". עוד צוין בה כי נמל התעופה נוקט בצעדים למניעת התרחשות דומה בעתיד. לטענת הנמל, תכניות האבטחה שלו נבדקו והוא נשאר "ער לאיומים המתפתחים על ידי עדכון הנהלים שלנו על בסיס יומי".

דובר הית'רו אף אמר ל-CNN כי "היתרון הגדול שלנו הוא בטיחותם וביטחונם של הנוסעים והעמיתים שלנו. בריטניה והית'רו מחזיקים בכמה מאמצעי האבטחה החזקים ביותר בעולם".

המשטרה המטרופוליטנית של לונדון מסרה ל-CNN כי לא דווח לה על מקרה פלילי כלשהו בהקשר זה, אך אשרה שנמל התעופה הביא לידיעתה את דבר הימצאו של הכונן.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים