האינטרנט של הדברים: העתיד השחור של כולנו

אמנם עתיד חכם יכול להקל על כולנו את החיים, ללא מאמץ וללא מחשבה מיותרת - יהיה מי שיעשה כבר את כל החשבונות בראש ● אבל עולם ורוד תמיד מסתיר יקום אפל מאחוריו - וייתכן והמציאות לא מתוקה כפי שהיא מתיימרת להיות

עתיד ורוד בתחפושת? אילוסטרציה: digitalista/BigStock

כולנו אוהבים להתרפק על העבר, אך יחד עם זאת מחכים בציפייה רבה כבר לעתיד. ואת אותו עבר נאיבי וקליל כשרוח החופש נחה מעלינו – עומד להחליף עתיד מאוד חכם שכמעט מוכן לוותר על יכולותינו האנושיות ולהחליף אותנו בחברה מכאנית יותר.

המאמץ האנושי שנדרש מאיתנו כדי להתקיים, כעת בדרך להתחלף לעולם מלא שבבים שיספקו עבורנו בשניות את כל מה שבעבר נדרש מאיתנו שנים של מאמץ, למידה והכנה כדי להפוך למי שאנחנו. אולי בקרוב רק תתקעו איזה USB קטן מתחת לכף היד ולפתע תדברו 25 שפות כאילו ידעתם אותן מאז ומתמיד.

אז האם עתיד חכם זה משהו שאנחנו באמת מצפים לו?

במחשבה קלילה – התשובה תמיד תהיה כן. ערים חכמות, בתים חכמים, כולם יחשבו במקומנו ויידעו מה חסר לנו, מה אנחנו צריכים, איך להקל עלינו ומה לעשות רק כדי שלא יידרש מאיתנו שמץ של מאמץ כדי להסתדר בחיים.

במחשבה טיפה יותר עמוקה, לרוב האנשים אין מושג מול מה אנחנו ניצבים באמת, והעתיד הכה ורוד אליהם הם שואפים, יכול להיות בכלל עתיד שחור משחור ואפל הרבה יותר ממה שנדמה.

רוצים פרטיות? הצחקתם את העתיד!

חושבים שהנתונים שרשתות חברתיות ומנועי חיפוש לוקחים מכם זו הצרה האמיתית? לפחות אלה עושים זאת כדי להציע לכם דברים שיתאימו לתחומי העניין שלכם ופחות כי מעניין אותם באמת מה קורה אצלכם בין חדרי חדרים ובין הסדינים.

אבל האופציה השניה היא ככל הנראה בהחלט לאן שפונה העתיד. רוצים פרטיות? הצחקתם את העתיד! הוא מגחך עליכם בהנאה!

אנשים נוטים לחשוב שאם מושגים מקצועיים אשר גדולים עליהם ונשמעים כמו ג'יבריש וכנראה משויכים לתעשייה כזו או אחרת, בוודאי אפשר להתעלם מהם – הרי הם לא חלק משגרת היומיום שלנו, וקרוב לוודאי שמדובר בטח בחלקיקי רכיבים כאלה ואחרים אשר נועדו להרכיב דברים מסובכים שבסופו של דבר בצורה עקיפה ולא מעניינת – עושים לנו, בני האנוש הממוצעים – כנראה את החיים יותר קלים. אז אחל'ה ותודה רבה – אבל תחסכו מאיתנו את שיחת השנ"צ הזאת.

ולמה זה בעייתי? כי ככל הנראה, אם נשאל את רוב האנשים ברחוב האם אומר להם משהו המושג "האינטרנט של הדברים", ניתקל בעיניים מזוגגות ומבט המום ותהייה מוחלטת על מה אנו רוצים מהם.

המושג עם השם המפוצץ והלא ברור, מתאר כבר עכשיו – אמנם בקטנה ביותר – את חייכם, פרטיותכם העומדת בסכנה, ואת השקט שלפני הסערה עליה לא ידעתם כלל שהיא מתקרבת.

אם להסביר בקלות להדיוטים כמוני, אז אותם מוצרים חכמים אשר העולם מנסה להכין אותנו לקראתם – כל הטלוויזיות החכמות, המקררים המדברים, העוזרות החכמות והבית שמופעל על פי דרישה קולית וכו' – כל אלה מייצגים את האינטרנט של הדברים.

זה נשמע עתיד מדליק.

אבל אתם יודעים את מי העתיד זה באמת מדליק? את ההאקרים ופורצי הרשת למיניהם. כי עתיד מבוסס טכנולוגית – הוא פרצה לכל פושע אשר לא צריך לגנוב מכם את המפתח לביתכם. הוא יכול להיות איתכם באותו רגע בבית, בלי להיות שם בפועל – ובלי שתדעו שהוא צופה בכל מה שאתם עושים.

כמה תרגישו בנוח בין ארבעת הקירות?

בחודש מרץ שמענו על תוכניות ה-CIA לרגל באמצעות חדירה לטלוויזיות חכמות. ונכון, גם אם הריגול הוא למטרת איתור פושעים או מניעת מלחמות ופיגועים, וגם אם ה-CIA הוא הגוד-גאי, באותה מידה המצב יכול להיות הפוך – ולמען האמת הוא גם קורה הפוך. מענייני ריגול בין מדינות, ועד חדירה לפרטיות של סלבס, ובסופו של דבר גם אליכם – אנשים רגילים שכמותכם.

תיכנסו הביתה ותסגרו את הדלת מאחוריכם. כמה תרגישו בנוח בין ארבעת הקירות, כשתדעו שהקירות האלה הם שקופים?

אתם מתקלחים – ורואים אתכם.

אתם ישנים – ורואים אתכם.

אתם מתלבשים – ורואים אתכם.

מכירים את המילה אינטימיות? תשכחו ממנה. אתם רכוש כולם ורכוש העולם. זה העתיד אליו אתם הולכים.

וזה לא הסוף. השליטה שחשבתם שיש על חייכם? ייתכן מאוד וגם מישהו אחר יחליט עבורכם אם תצאו מהבית או תישארו נעולים בו עד שתשלמו לו כסף כדי שישחרר אתכם.

העתיד החכם שמצפה לנו, יהפוך אותנו לשבויים שלו – ורק נותר לקוות אם נזכה לזכות דיבור.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים