האם ערב הסעודית מתכוננת להשתלט על עולם ההיי-טק?

המדינה הערבית חוברת לתאגיד יפני רחב לצורך כינונה של קרן השקעות בהיקף של 100 מליארד דולר לחברות סטארט-אפ, שיכולה לאפשר לה להשתלט על תעשיית הטכנולוגיה העולמית ● הן המדינה והן הענקית היפנית כבר התחייבו לתרום לקרן המתוכננת

פנו מקום לשליט החדש. אילוסטרציה: BigStock

באפריל האחרון בישר יורש העצר הסעודי, בנו של המלך סלמאן, הנסיך מוחמד בן סלמאן, על תכנית המכונה "חזון 2030", שמטרתה הפסקת התלות הכמעט טוטאלית של המשק הסעודי בהכנסות הנפט. בעבור המדינה, ש-90% מתקציבה מבוסס על מגזר הנפט, מדובר בשינוי דרמטי.

כעת אנו מתבשרים על תחילת יישומו של אחד ממהלכי התכנית, שכולל את ייסודה של קרן השקעות שתשקיע סכום אסטרונומי של ממש – 100 מליארד דולר – בתחום הסטארט-אפ.

נכון לעכשיו הודיעה ערב הסעודית כי תוכל לתרום עד 45 מיליארד דולר לקרן ההשקעות, ואילו סופטבנק (Softbank) היפנית, הפועלת בעיקר בתחומי הטלקומוניקציה והאינטרנט, תתרום 25 מיליארד דולר ליוזמה. שאר הכסף שישלים את הונה של הקרן יגיע, על פי סופטבנק, מ"משקיעים גלובליים גדולים אחרים".

לפי CNN, המהלך בהחלט צפוי לסייע למדינה העשירה בנפט להסיט את כלכלתה מלהיות תלויה בזהב השחור, לתחום מתקדם שיכול לשמר את עצמו יותר.

שותפות טבעית עם ענקית יפנית מצליחה

השותפות עם סופטבנק היפנית – אשר הוקמה על ידי המיליארדר היפני מסאיושי סון – לצורך המאמץ היא כמעט טבעית, ולא רק מכיוון שיפן היא אחת המדינות הכי מתקדמות מבחינה טכנולוגית בעולם. סופטבנק ידועה בהצלחתה בבחירת ההשקעות הנכונות, כך על פי הידקי יאסודה, אנליסט במכון המחקר אייס (Ace Research Institute), שגם אמר לתקשורת כי החברה "מחפשת אחרי עליבאבא (Alibaba) חדשה".

סעודיה כבר החלה להשקיע בחברות סטארט-אפ טכנולוגיות עוד בטרם שיתוף הפעולה עם בית סופטבנק. עם כניסתה של אובר (Uber) לפעולה במדינה קיבלה חברת שיתופי הנסיעות 3.5 מיליארד דולרים מקרן ההשקעה הציבורית (Public Investment Fund) של המדינה, ואובר, כידוע, היא כיום הסטארט-אפ בעל הערך הרב ביותר בעולם.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים