תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » IT פיננסי » פורבס: Salesforce.com היא שוב החברה החדשנית ביותר בעולם

פורבס: Salesforce.com היא שוב החברה החדשנית ביותר בעולם

מפתחת התוכנה בענן התברגה למקום הראשון ברשימת 100 החברות החדשניות של פורבס, בזכות "פרמיית חדשנות" גבוהה: הפער בין שווי השוק של החברה ובין תזרים המזומנים הנקי שלה ● עוד בעשירייה הראשונה: VMware, יצרנית השבבים ARM, באידו הסינית וענקית האינטרנט אמזון ● גוגל הגיעה למקום ה-47 בלבד, סאפ במקום ה-72 ואפל מאכזבת במקום ה-79 ● נעדרות מהרשימה: אורקל, מיקרוסופט, יבמ ו-HP

מאת 18 באוגוסט 2013, 6:10 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

פורבס: "רוב מדדי החדשנות מתבססים על פופולאריות או גחמות של עורכים. אנחנו ניסינו ליצור משהו שונה, המתבסס על חוכמת ההמונים. אנחנו מאמינים שזו דרך נכונה יותר לבחון חדשנות"

ענקית התוכנה בענן Salesforce.com היא החברה החדשנית ביותר בעולם זו השנה השלישית ברציפות – כך קובע המגזין הפיננסי פורבס (Forbes), המדרג את החברה במקום הראשון ברשימת 100 החברות החדשניות שפרסם בסוף השבוע. הדירוג, שבאופן לא מפתיע כולל ענקיות ICT רבות, מתבסס על מה שמכונה על ידי פורבס כ-"פרמיית חדשנות": הפער בין שווי השוק של החברה ובין תזרים המזומנים הנקי שלה שנובע מעסקים קיימים. ההפרש בין המספרים, מסבירים בפורבס, מהווה את הבונוס שניתן לחברה על ידי משקיעים, שמאמינים שהיא תמשיך לייצר צמיחה ורווחיות על ידי חדשנות.

Salesforce.com התברגה לראש הרשימה בזכות פרמיית חדשנות של 72.8%. לא הרחק מאחוריה, במקום השלישי, מדורגת VMware – מי שהמציאה ופיתחה את תחום הווירטואליזציה, עם פרמיית חדשנות של 63.7%. יצרנית השבבים ARM, שאת מוצריה ניתן למצוא בטלפונים חכמים ומחשבי טאבלט רבים, סוגרת את החמישייה הראשונה של פורבס עם פרמיית חדשנות של 61.2%.

את המקום השישי ברשימה מחזיקה ענקית האינטרנט הסינית באידו (Baidu), שמציגה פרמיית חדשנות של 60.6%. בהפרש זעום אחריה, עם פרמיה של 60.2%, ניצבת חלוצת המסחר ברשת אמזון (Amazon), במקום השביעי. העשירייה השניה והשלישית אינה כוללת חברות מתחום ה-ICT, ויש להמתין עד העשירייה הרביעית כדי למצוא את דאסו סיסטמס (Dassault Systemes) הצרפתית במקום ה-31, עם פרמיית חדשנות של 35.5%. במקום ה-38 מדורגת החטיבה היפנית של יאהו! (!Yahoo), עם פרמיית חדשנות של 32.8%. החברה האם האמריקנית, אגב, לא נכנסה לדירוג.

ענקית ה-IT ההודית טאטא (TATA) מתברגת במקום ה-40 עם פרמיית חדשנות של 32.6%. מעט מתחתיה, במקום ה-42, ניצבת טרהדטה (Teradata) האמריקנית עם פרמיה של 31.5%. גוגל (Google), שהפכה בעשור האחרון לסמל של חדשנות, נאלצת להסתפק במקום ה-47 בלבד, עם פרמיית חדשנות של 30.9%. את המקום ה-50 תופסת סיטריקס (Citrix) מארצות הברית, עם פרמיה של 30.7%. לא הרחק אחריה, במקום ה-53, מדורגת אינפוסיס (Infosys) ההודית, עם פרמיית חדשנות של 29.1%.

במקום ה-65, עם פרמיית חדשנות של 25.3%, ניצבת ספקית מיקור-החוץ האמריקנית ADP (ר"ת Automatic Data Processing). ענקית התוכנה הגרמנית סאפ (SAP) מעטרת את המקום ה-72, עם פרמיית חדשנות של 22.7%. מעניין לציין שמתחרתה הגדולה של סאפ, אורקל (Oracle), לא נכנסה לדירוג. אפל (Apple), שעד לאחרונה היו מי שהשתמשו בשמה כמילה נרדפת לחדשנות, מגיעה למקום ה-79 המאכזב, עם פרמיה של 22.3% בלבד.

לא חידש מספיק השנה? לארי אליסון, מנכ"ל ומייסד אורקל
לא חידש מספיק השנה? לארי אליסון, מנכ"ל ומייסד אורקל
יצרנית קונסולות המשחק המיתולוגית נינטנדו (Nintendo) מדורגת על ידי פורבס במקום ה-84, עם פרמיית חדשנות של 21.1%. חברת ה-ICT שסוגרת את הרשימה השנה היא חברת השבבים הטיוואנית מדיהטק (MediaTek), שהגיעה למקום ה-99 עם פרמיית חדשנות של 18.6%.

"רוב מדדי החדשנות מתבססים על פופולאריות או גחמות של עורכים. אנחנו ניסינו ליצור משהו שונה, המתבסס על חוכמת ההמונים", כתבו ג'ף דייר ו-האל גרגרסן, מחברי הדירוג בפורבס. "השיטה שלנו בוחנת את היכולת של המשקיעים לזהות חברות המגלות חדשנות כעת או בעתיד הקרוב. אנחנו מאמינים שזו דרך נכונה יותר לבחון חדשנות".

מיליארדרים, אבל לא בהכרח חדשניים
מעניין להשוות את רשימת החברות החדשניות לרשימת עשירי העולם המפורסמת של פורבס, שמכילה גם כמה מחלוצי הטכנולוגיה הגדולים של השנים האחרונות. מארק בניוף, מייסד ומנכ"ל Salesforce.com, למשל, עומד אולי בראש החברה החדשנית ביותר בעולם, אולם הונו נאמד ב-2.2 מיליארד דולרים "בלבד", הממקמים אותו במקום ה-554 ברשימת עשירי העולם.

לעומת זאת, למרות שביל גייטס – מייסד מיקרוסופט (Microsoft), ניצב במקום השני ברשימת עשירי העולם עם הון המוערך ב-67 מיליארד דולרים, ענקית התוכנה מרדמונד לא נכנסה השנה לרשימת החברות החדשניות ביותר. בשנה שעברה דורגה מיקרוסופט על ידי פורבס במקום ה-86. אותו הכלל תקף גם לגבי לארי אליסון, מייסד ומנכ"ל אורקל, שהונו אמנם נאמד ב-43 מיליארד דולרים – ההופכים אותו לאיש החמישי בעושרו בעולם, אולם החברה בראשה הוא עומד לא ייצרה מספיק חדשנות כדי להיכלל בדירוג של פורבס הפעם. בשנה שעברה דורגה אורקל במקום ה-77.

רובין לי, מייסד באידו, מחזיק בהון ה-172 בגודלו בעולם – 6.9 מיליארד דולרים, זאת למרות שענקית האינטרנט שהקים היא החברה השישית בחדשנותה בעולם היום.

אך לכל כלל יש יוצא מן הכלל, והפעם מדובר בג'ף בזוס – מייסד אמזון, שעלה באחרונה לכותרות לאחר שרכש את הוושינגטון פוסט (Washington Post). אמזון דורגה במקום ה-7 ברשימת החדשנות, ואילו בזוס – שהונו נאמד בכ-25.2 מיליארד דולרים, הוא האיש ה-19 העשיר ביותר בעולם.

גוגל, כאמור, דורגה רק במקום ה-47 במדד החדשנות השנה, זאת למרות שמייסדי החברה – לארי פייג' וסרגיי ברין, מדורגים ברשימת עשירי העולם במקומות ה-20 וה-21 בהתאמה, עם הון אישי המוערך ב-23 מיליארד (פייג') ו-22.8 מיליארד (ברין). אריק שמידט, מנכ"ל גוגל לשעבר, מחזיק בהון המוערך על ידי פורבס בכ-8.2 מיליארד דולרים, הממצבים אותו במקום ה-138.

באופן צורם למדי, נעדרות מהרשימה כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות והוותיקות ביותר בעולם, כמו HP, יבמ (IBM), נט-אפ (NetApp) – שדורגה בשנה שעברה במקום ה-34, ג'וניפר נטוורקס (Juniper Networks) – שבשנה שעברה היתה במקום ה-42, קוואלקום (Qualcomm) – שהיתה החברה ה-61 בחדשנותה אשתקד ו-CA – שכמעט וסגרה את הרשימה ב-2012 במקום ה-98. האם הן לא חידשו מספיק השנה, או שמא המדד של פורבס לא משקף נכונה את הלך הרוח בשוק?

פורבס: Salesforce.com היא שוב החברה החדשנית ביותר בעולם Reviewed by on . ענקית התוכנה בענן Salesforce.com היא החברה החדשנית ביותר בעולם זו השנה השלישית ברציפות – כך קובע המגזין הפיננסי פורבס (Forbes), המדרג את החברה במקום הראשון ברשי ענקית התוכנה בענן Salesforce.com היא החברה החדשנית ביותר בעולם זו השנה השלישית ברציפות – כך קובע המגזין הפיננסי פורבס (Forbes), המדרג את החברה במקום הראשון ברשי Rating:

הגיבו