- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

מוזילה תסתמך מעתה על תמיכה מובנית בתצורת הווידיאו H.264

שנתיים לאחר שגוגל (Google) הבטיחה להציע את טכנולוגיית הווידיאו VP8, שמקורה ברכישה של חברת On2, בתצורה של קוד מקור פתוח, נמאס למוזילה (Mozilla) להמתין שההבטחה תמומש. נמאס לה גם לחכות שגוגל, בתפקיד האביר על הסוס הלבן, תפסיק לתמוך בתצורה הקניינית H.264 ותתייצב במלוא כובד משקלה מאחורי פרויקט הקוד הפתוח WebM, שכולל את תצורת הווידיאו VP8 ואת תצורת האודיו Vorbis.

עד כה סירבו במוזילה לשלב בדפדפן פיירפוקס (Firefox) תמיכה בתצורת H.264 ונסמכו על נגן פלאש (Flash) של אדובי (Adobe) כאמצעי להצגת וידיאו. אולם, מאחר שאדובי מתכוונת לחדול מלהציע נגני פלאש למכשירים ניידים, נאלצת מוזילה להציע פיתרון אחר.

"תמיכה בתצורת H.264 היא דרישה הכרחית כיום בזירת הדפדפנים למכשירים ניידים", כתב ברנדן אייך, מנהל הטכנולוגיה הראשי של מוזילה, בהודעה שפרסם בבלוג. "אי אפשר לצפות שנשרוד בזירה של המכשירים הניידים מבלי לתמוך בתצורה זו". אולם, אייך הבטיח שמוזילה לא תגבה תשלום תמורת הדפדפן, על אף שהשימוש בתצורה הקניינית מחייב לכאורה תשלום תמלוגים.

אייך הבהיר, כי הוא מעדיף הסתמכות על התמיכה המובנית בתצורת H.264 במערכות הפעלה ובציוד חומרה. יכולות כאלה משולבות הן במערכת ההפעלה אנדרואיד (Android) והן במערכת ההפעלה למכשירים ניידים B2G שמוזילה מפתחת בימים אלה. במקרה שכזה, יהיה על הפרקליטים של בעלי הזכויות בפטנטים לפנות לכתובת של גוגל, ולא לזו של מוזילה.

לדבריו, למרות הסלידה שלו מטכנולוגיות קנייניות, לא נותרה ברירה – תצורת H.264 נתמכת כיום ברמת החומרה במכשירים ניידים, בעוד שתמיכה בתצורות של WebM אינה צפויה בקרוב. "לא נעים להפסיד בקרב, ולא אנסה להמתיק את הגלולה", כתב. "אנחנו חייבים לבלוע אותה כדי להצליח ביוזמות הסלולריות שלנו. כישלון בזירת המכשירים הניידים יהפוך את מוזילה לחברה לא רלוונטית".