- אנשים ומחשבים – פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות - https://www.pc.co.il -

השבוע שהיה

השבוע קיבלנו עוד סימן מעודד לכך שיתכן שהמשבר מתקרב לסופו, וכי והגרוע מכל כבר מאחורינו. בניגוד לכל הציפיות, הדו"חות הכספיים של חברות ה-ICT הגדולות דווקא היו לא רעים ברובם, למרות שמדובר היה ברבעון קשה לכל הדעות. בהמשך לנס טכנולוגיות ומטריקס, דיווחה השבוע גם טלדור על רבעון סביר. כך, גם חברות התקשורת והסלולר, ובראשן קבוצת בזק, ששוב הוכיחה לכל מי שהטיל ספק עד היום, שאם יש תחום שכנראה יעבור את המיתון הזה בשלום הוא תחום התקשורת. בזק הציגה הכנסות נאות ככלל, שלא לדבר על פלאפון – שממנפת כעת את ההשקעות הרבות שעשתה במעבר לרשת החדשה שלה.

את השמחה הזו קלקל קצת גארי כהן, מנכ"ל מגזר התקשורת ביבמ העולמית, שהופיע בכנס השנתי של מנהלי קרנות הון הסיכון, IVA. כהן אמר, כי המשבר בהחלט יפגע בחברות התקשורת, אבל בגלל המבנה של התעשיה בעולם – ההשפעה תגיע בשלב מאוחר יותר. אפשר, הוא ציין, כבר לראות ניצנים ראשונים של המשבר במצוקת האשראי. כהן כנראה לא התכוון לשוק הישראלי, שיש לו את האשראי הכי בטוח שיכול להיות: הפה שלנו שלא מפסיק לדבר ומפרנס את חברות הסלולר.

האופטימיות הזהירה בנוגע למשבר הכלכלי היתה גם המסר המרכז שיצא מכנס הבכירים של פורום C3 שערכה קבוצת אנשים ומחשבים בוורנה שבבולגריה. בשורת פאנלים ומפגשי שולחן עגול, אמרו המנמ"רים והמנכ"לים שהשתתפו בכנס, כי שנת 2009 התאפיינה בעצירה של פרויקטים וצמצום הוצאות תחזוקה, אבל לשמחתם מרבית הארגונים מבינים שאי אפשר להמשיך כך גם בשנת 2010 וכי הקיפאון עלול להפוך לכישלון מוחלט ביום שאחרי המשבר. לכן, במרבית הארגונים לא צמצמו את תקציבי ה-IT והם צפויים לבוא לידי ביטוי ברבעון האחרון של 2009 עם גלישה חזקה לתוך 2010. אלה עדיין לא ימי הבועה העליזים, אבל בכל זאת אפשר היה לראות קצת צבע על הלחיים של הספקים והמנמ"רים. אופטימיות עם ראייה מפוכחת, והרבה מאוד מחשבה על איך שורדים את התקופה שעד סוף המיתון – דבר שלא ברור מאליו בכלל.

בין לבין זכינו לביקור של אורח חשוב – בוב ביצ'אמפ,נשיא ומנכ"ל BMC העולמית, שאמר בראיון לאנשים ומחשבים, כי טיפול הולם בתשתיות יביא לצמצום משמעותי בעלויות. ג'ו טו'צי, נשיא ומנכ"ל EMC, אמר בכנס השנתי של החברה בארה"ב, שתפקיד חברתו הוא לעזור ללקוחות לעשות יותר – בפחות. הם יעשו זאת בעזרת הווירטואליזציה ומיחשוב הענן. שותף לדעתו הוא ראזה מלקזדה, מנהל בכיר לשותפים עסקיים ב-VMware, שאמר בעת ביקורו בארץ בכנס שערכה חברת ההפצה REL, כי ארגונים מבזבזים משאבים במרכזי נתונים והמענה הוא תשתית ענן.

השבוע גם למדנו שרשתות חברתיות הן המצאה נהדרת, אבל הן לא בדיוק משדרות שקט ושלווה של ציוצי ציפורים בטבע. השב"כ חשף שארגוני טרור מנצלים רשתות חברתיות וכלי ווב 2.0 מתקדמים לגיוס ישראלים לרשתות טרור וכדי לחטוף אותם בחו"ל. בהתחשב בעובדה שברשתות אלו גולשים כל יום מיליוני בני אדם, כולל ילדים ובני נוער, מן הראוי שהמבוגרים שבינינו יפקחו עין, ויסבירו לצעירים שלא צריך לאשר כל בקשת "חברות" בפייסבוק.

החשיפה הזו מדליקה שוב זרקור על התראות רבות שניתנו מזמן, לפיהן ארגוני הטרור – כמו ארגוני הפשע – מנצלים את הקידמה והטכנולוגיה לצרכיהם השטניים ולומדים מהר מאוד להשתלב בה, לא פחות מאשר יתר בני האדם. זוהי מלחמה קיברנטית של ממש, שאת ניצניה אנו רואים כעת, ועל היבטים רבים שלה כנראה שאי אפשר לדבר.

שיהיה שבוע טוב.