תוכן פרסומי
ראשי » דעות וניתוחים » אחד על אחד - ראיון השבוע » "יותר ויותר ארגונים בארץ מבינים שהאנליטיקה חיונית להצלחה"
רונית לפידור-בלו, מנכ"לית SAS ישראל

אחד על אחד - ראיון השבוע

"יותר ויותר ארגונים בארץ מבינים שהאנליטיקה חיונית להצלחה"

"התחום נמצא בפריחה ויש התקדמות מבחינת היכולות וזמן ניתוח המידע, שבמקרים רבים הוא קריטי, כמו בחיזוי אירועי סייבר", אמרה רונית לפידור-בלו, מנכ"לית SAS ישראל

מאת 30 ביוני 2016, 17:48 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

מהן ההתפתחויות הצפויות בשנים הקרובות בעולמות האנליטיקה וה-BI?
"יותר ויותר ארגונים וחברות בארץ מבינים שהפתרונות האנליטיים חיוניים להצלחה. התחום נמצא בפריחה ויש התקדמות מבחינת היכולות וזמן ניתוח המידע, שבמקרים רבים הוא קריטי, כמו בחיזוי אירועי סייבר.

מחקרים צופים שב-2020 יגיע היקפו של שוק כלי ה-BI והתוכנות האנליטיות ל-27.7 מיליארד דולר, עם קצב גידול שנתי מצטבר של 8.4%. לעלייה בשוק תורמים המעבר לענן, המחשוב באתר הלקוח, פתרונות ה-BI במובייל ופתרונות השירות העצמי. בכל ארגון כיום ישנן כמויות מידע אדירות שהולכות וגדלות, והמערכות האנלטיות מסוגלות לנתב ולנטר את המידע הדרוש בלחיצת כפתור".

באילו תחומים ה-Big Data והאנליטיקה יכולים לסייע?
"התחום הבולט והמרתק ביותר כיום הוא הבריאות. קח, למשל, את נגיף הזיקה: ארגון הבריאות העולמי הכריז על מצב חירום בעקבות התפשטות הנגיף במדינות אמריקה ומומחים טוענים שהוא עלול להדביק כארבעה מיליון בני אדם. הבעיה הקריטית במקרים מסוג זה היא הנתונים המבוזרים, שמגיעים ממקורות רבים ושונים. כאן נכנסת לתמונה הטכנולוגיה.

ה-Big Data והאנליטיקה מילאו תפקיד חשוב בבלימת התפרצויות קודמות של וירוסים דוגמת האבולה, קדחת הדנגי ושפעות עונתיות, וניתן להשתמש בלקחים שהופקו במקרים ההם למאבק נגד וירוס הזיקה.

אולם, על פי אנשי מקצוע ומומחים רבים, בעוד שיצירת מודלים סטטיסטיים על סמך מידע רחב ככל האפשר בזמן אמת הופכת לחלק בלתי נפרד משירותי הבריאות ומערכי תגובות החירום, תשתית התמיכה החיונית כדי לחזות אירועים עתידיים או מגמות בריאותיות עתידיות מפגרת הרחק מאחור".

יש דוגמאות לפרויקטים כאלה בתחום הבריאות שהצליחו?
"מיזם מוצלח, שהבין את יתרונות ה-Big Data, הוא פרויקט Datasphere למלחמה בסרטן. מדובר בפרויקט שבו קוראים לחולי סרטן מרחבי העולם להעביר נתונים ומידע על מחלתם, בכדי להגדיל את נפח הנתונים וליצור תקשורת ישירה ומתמשכת מול קהילה גלובלית ומגוונת, על מנת להתמקד במציאת פתרון למחלת הסרטן. כרגע שותפים לפרויקט הזה יותר מ-28 אלף חולים, שמספקים מידע בזמן אמת לחוקרים.

גם בישראל יש מספר פרויקטים מרתקים בתחום הבריאות שעושים שימוש בפתרונות SAS, כגון תמחור מדויק של כל פעילות רפואית, דוגמת ניתוח, אשפוז או קבלת קהל, לפי המשאבים הנדרשים לפעולה זו ולא על בסיס תמחור קבוע. ברמה הלאומית מתבצעים בעזרת SAS מחקרים מגוונים, למשל קביעת מדדים לאיכות הבריאות, מגמות תחלואה וגורמי סיכון".

כיצד הטכנולוגיה יכולה לסייע במניעת הונאות?
"במקרים של פשיעה נגד ארגון, היא משפיעה עליו לכל אורכו ורוחבו. לעתים, הנזק הכספי כה גדול, שגופים עסקיים פשוט קורסים. האחריות לאיתנות הגוף העסקי היא של ההנהלה הבכירה, שמחויבת לחזק את התהליכים הפנימיים ואת מערכות הבקרה של הארגון על מנת למנוע ככל האפשר פעילות של פשיעה פיננסית.

יש צורך להחדיר טכנולוגיות עתירות ביצועים כדי לזהות במדויק את הפשיעה הפיננסית הבאה, לפני שתתרחש השפעה מהותית על הארגון. במרבית הארגונים קיימים נתונים בהיקף אדיר, יחד עם אנליטיקה מתקדמת ויישום שיטות איתור וחקירה חדשות. אפשר לקבל ערך רב מהמאבק בפשיעה הפיננסית. ארגון שלא ייאבק בפשיעה הפיננסית ייתפס בקרב לקוחותיו הקיימים כחסר אחריות ויהיו לו מעט לקוחות חדשים, עד כדי בכלל לא".

"יותר ויותר ארגונים בארץ מבינים שהאנליטיקה חיונית להצלחה" Reviewed by on . מהן ההתפתחויות הצפויות בשנים הקרובות בעולמות האנליטיקה וה-BI? "יותר ויותר ארגונים וחברות בארץ מבינים שהפתרונות האנליטיים חיוניים להצלחה. התחום נמצא בפריחה ויש ה מהן ההתפתחויות הצפויות בשנים הקרובות בעולמות האנליטיקה וה-BI? "יותר ויותר ארגונים וחברות בארץ מבינים שהפתרונות האנליטיים חיוניים להצלחה. התחום נמצא בפריחה ויש ה Rating: 0

הגיבו