איך מרוויחים מחשבון מוטעה?

לא צריך לערוך חשבונות מוטעים, אבל בדרך לעסקה טובה אסור להרבות בחשבונות - צריך פשוט לבצע מבלי להתמהמה ● החלטת - עשה!

מי שטועה מרוויח? אילוסטרציה: BigStock

זכיה במפעל הפיס יכולה להצית דמיון של אנשים רבים. וכאשר זה קורה לשכן העני שלך זה כבר באמת משהו מיוחד.

הוא לא היה עני רגיל, כי אם אביון, דל, מסכן ואומלל. כותבי הסיפורים באותם הימים היו מביטים בדמותו כדי לתאר דמות לבושה בלאות, מקבצת נדבות, חרושת קמטים ואכולת דאגה.

הוא ובני משפחתו התגוררו בבקתה רעועה שבימינו היו מוציאים לה צו הריסה מידי, והתפרנסו מתרומות ונדבות שעוברי-אורח רחמניים השליכו לעברם. שום דבר לא היה יכול להיות יותר גרוע, ובוודאי שלא יותר טוב.

ביום מן הימים החליט מיודענו לרכוש כרטיס פיס! הוא קיבץ נדבות במרץ רב, עבד שעות נוספות, עד שאגר את כמות המטבעות הדרושות והצליח לרכוש כרטיס להשתתפות בהגרלה שנערכה באותו שבוע שבו הוצת דמיונו.

עולמם של קבצנים

שעה לאחר פרסום התוצאות הוא פסק מקיבוץ נדבות. יום אחר כך הוא עקר עם משפחתו לבית מלון, מותיר אחריו את בלואיו בבקתה המוזנחת. יומיים אחר כך כבר היתה כל העיר כמרקחה. הוא זכה. שלושה ימים אחר כך כבר הופיעה תמונתו בעיתון, לבוש בגדים מהודרים, לצד תמונת ארכיון של הברנש מכתבה בעלת הכותרת: "עולמם של קבצנים".

מעולם לא היו לו חברים וידידים, אך גם מן הבחינה הזו השתנו חייו לבלי הכר. אחדים מהם צבאו עליו בסקרנות גלויה, מבקשים, מפצירים ומתחננים כי ישיח בפניהם את סיפור הזכיה.

באותם ימים היו ההגרלות נערכות באופן הבא: הארגון האחראי על ההגרלות היה מנפיק סדרה של פתקים ממוספרים ברצף בזה אחר זה, והקונה היה מתבקש לבחור לעצמו פתק עם המספר המבוקש. לאחר שנערכה ההגרלה פורסם המספר הזוכה ברבים, ומי אשר החזיק בידו את הכרטיס הזוכה – היה הזוכה היחיד בהגרלה, כי לא היו שני כרטיסים זהים.

"איך זכית"? שבו והטרידוהו. "מדוע בחרת דווקא במספר 120 שבדיעבד התברר כמספר הזוכה"?

42 שנות רעב

הוא נענה להפצרות ובארשת חשיבות הסביר: "כמוני כפרעה, ואף יותר מכך! כמו שהוא חלם שני חלומות, אף אני חלמתי שני חלומות. אבל בפתרון החלום עדיף אני מפרעה, לפי שהוא נזקק ליוסף הצדיק לפתרון חלומותיו ואילו אני פתרתי אותם בעצמי".

"ובכן, בליל יום ראשון חלום חלמתי, ובחלומי 60 פרות רועות באחו. הקיצותי והנה חלום. בליל יום שני חלום נוסף חלמתי, ובחלומי 50 גבעולי חיטה זהובים מתנועעים עם הרוח. הקיצותי וליבי לחש לי, רומזים לך משהו משמיים, יש כאן משהו חזק, אסור לפספס. כמו שפרעה חלם על פרות ושיבולים וסופו זכה לשבע שנות שובע – אף אני. ואילו משבע שנות הרעב אינני חרד, כי כבר עברו עלי 42 שנים כאלו".

קהל השומעים פכר את ידיו בייאוש – מה לחלומותיו ולכרטיס המזל 120?

אסור להרבות בחשבונות

פשוט ביותר, הסביר הזוכה. "60 פרות ועוד 50 שיבולים – יחד 120. הבעת שביעות הרצון העצמית שהתפשטה על פניו הפכה למבוכה רבתי, שעה שהאזין בתדהמה לקריאות שעלו מן הסובבים אותו: "שוטה שכמותך! 60 ועוד 50 הרי הם 110".

הוא עיסה את רקותיו הדואבות, ושוב חייך ואמר: "האם לא אתכם, אנשי העסקים, שמעתי אומרים פעמים רבות: בדרך לעסקה טובה אסור להרבות בחשבונות? אם הייתי עושה חשבון פעם נוספת כנראה שלא הייתי זוכה בפרס הגדול".

לא צריך לערוך חשבונות מוטעים, אבל בדרך לעסקה טובה אסור להרבות בחשבונות!

צריך פשוט לבצע מבלי להתמהמה.

החלטת – עשה!

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים